Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym - Sejm rozpatrzy projekt PO

0
Podziel się:

Autorzy projektu przekonują, że zmiana likwiduje lukę w prawie przez umożliwienie wypłaty wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym.

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym - Sejm rozpatrzy projekt PO
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Sejm podczas najbliższego posiedzenia zajmie się projektem posłów Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu od niej wolnym. Według opozycji i związków zawodowych projekt w praktyce oznacza powrót do pracy przez sześć dni w tygodniu.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosianiak-Kamysz zaprzecza takiej opinii związkowców i opozycyjnych ugrupowań. Szef resortu zapewnił, iż zmiana nie oznacza powrotu do sześciodniowego tygodnia pracy.

_ - Niestety w przestrzeni medialnej, informacyjnej powstało zamieszanie. Rozmawiałem też z kolegami i koleżankami z PO. Nie było żadną intencją i nie ma w tym projekcie sześciodniowego tygodnia _ - wyjaśnił Kosiniak-Kamysz. _ - Tydzień pracy jest pięciodniowy i to się nie zmieni. Nie po to były pewne zmiany, które zaszły wiele lat temu, żeby wracać do złego kierunku _ - mówił. _ - W żadnym razie nie będzie zgody na sześciodniowy tydzień pracy _ - dodał.

Autorzy projektu przekonywali, że zmiana jest propracownicza i likwiduje lukę w polskim prawie przez umożliwienie wypłaty wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy. PO przypomniało, że w Kodeksie pracy jest obecnie możliwość płacenia za pracę w niedzielę, czy w święta, ale nie za dzień wolny.

Dwa artykuły projektowanej nowelizacji Kodeksu pracy zakładają, że za pracę w dniu wolnym od pracy, którym zwykle jest sobota, przysługiwałby dodatek do wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. Dodatek byłby wypłacany na wniosek pracownika, lub w razie braku możliwości udzielenia mu dnia wolnego. Zmiany miałyby wejść w życie 30 dni od ogłoszenia.

Obecnie przepisy przewidują, że pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu od niej wolnym _ wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy _, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Autorzy projektu wyliczyli, że przy pensji pracownika np. 4 tys. zł brutto, dodatek za prace w sobotę mógłby wynieść około 300 zł brutto.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmiany w umowach "śmieciowych" - _ Teraz najważniejsze dla Polski łączenie, a nie dzielenie _ - przekonuje minister pracy.
Dodatkowe 2 dni urlopu. Co musi się wydarzyć? Zobacz, kiedy przysługuje urlop okolicznościowy, jak się o niego ubiegać oraz czy pracodawca może go odmówić.
Zwolnili cię? Dostaniesz dodatkowy urlop Jeśli pracodawca wręczył ci wypowiedzenie, musi dać ci też urlop na znalezienie nowego stanowiska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)