Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym - Sejm rozpatrzy projekt PO

0
Podziel się

Autorzy projektu przekonują, że zmiana likwiduje lukę w prawie przez umożliwienie wypłaty wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym.

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym - Sejm rozpatrzy projekt PO
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
bDALAUUl

Sejm podczas najbliższego posiedzenia zajmie się projektem posłów Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu od niej wolnym. Według opozycji i związków zawodowych projekt w praktyce oznacza powrót do pracy przez sześć dni w tygodniu.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosianiak-Kamysz zaprzecza takiej opinii związkowców i opozycyjnych ugrupowań. Szef resortu zapewnił, iż zmiana nie oznacza powrotu do sześciodniowego tygodnia pracy.

_ - Niestety w przestrzeni medialnej, informacyjnej powstało zamieszanie. Rozmawiałem też z kolegami i koleżankami z PO. Nie było żadną intencją i nie ma w tym projekcie sześciodniowego tygodnia _ - wyjaśnił Kosiniak-Kamysz. _ - Tydzień pracy jest pięciodniowy i to się nie zmieni. Nie po to były pewne zmiany, które zaszły wiele lat temu, żeby wracać do złego kierunku _ - mówił. _ - W żadnym razie nie będzie zgody na sześciodniowy tydzień pracy _ - dodał.

bDALAUUn

Autorzy projektu przekonywali, że zmiana jest propracownicza i likwiduje lukę w polskim prawie przez umożliwienie wypłaty wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy. PO przypomniało, że w Kodeksie pracy jest obecnie możliwość płacenia za pracę w niedzielę, czy w święta, ale nie za dzień wolny.

Dwa artykuły projektowanej nowelizacji Kodeksu pracy zakładają, że za pracę w dniu wolnym od pracy, którym zwykle jest sobota, przysługiwałby dodatek do wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. Dodatek byłby wypłacany na wniosek pracownika, lub w razie braku możliwości udzielenia mu dnia wolnego. Zmiany miałyby wejść w życie 30 dni od ogłoszenia.

Obecnie przepisy przewidują, że pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu od niej wolnym _ wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy _, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Autorzy projektu wyliczyli, że przy pensji pracownika np. 4 tys. zł brutto, dodatek za prace w sobotę mógłby wynieść około 300 zł brutto.

bDALAUUt
Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmiany w umowach "śmieciowych" - _ Teraz najważniejsze dla Polski łączenie, a nie dzielenie _ - przekonuje minister pracy.
Dodatkowe 2 dni urlopu. Co musi się wydarzyć? Zobacz, kiedy przysługuje urlop okolicznościowy, jak się o niego ubiegać oraz czy pracodawca może go odmówić.
Zwolnili cię? Dostaniesz dodatkowy urlop Jeśli pracodawca wręczył ci wypowiedzenie, musi dać ci też urlop na znalezienie nowego stanowiska.
bDALAUUO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)