Notowania

mon
04.08.2015 14:37

Wynagrodzenie żołnierzy i policjantów w górę. W sumie rząd daje ponad 700 mln zł

Naszą intencją jest, aby w kolejnych latach wzrastały wynagrodzenia żołnierzy i funkcjonariuszy - powiedział wicepremier Tomasz Siemoniak po wtorkowym posiedzeniu rządu. Poinformowano, że w 2016 r. w MON na podwyżki przeznaczono 340 mln zł, a w MSW ok. 390 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Drabik/CC/Flickr)

Będą podwyżki wynagrodzeń dla żołnierzy i służb mundurowych w 2016 roku. Zapowiedział je Tomasz Siemoniak. Wicepremier i szef MON stwierdził, że dla MON na ten cel wyasygnowano 340 mln zł, a dla MSW 390 mln zł.

- Z wielką satysfakcją chciałbym przekazać informację, że w ramach budżetu ministra obrony narodowej w roku 2016 będzie przewidziany wzrost wynagrodzeń i uposażeń w kwocie 340 mln zł, z czego 215 mln zł będzie przeznaczone na podwyżki uposażeń żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy SWW i SKW oraz 125 mln zł na podwyżki wynagrodzeń pracowników wojska - poinformował wicepremier i szef MON.

Z kolei minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska poinformowała, że w MSW i służbach mu podległych dodatkowo na fundusz płac w przyszłym roku będzie przeznaczone około 390 mln zł.

- Pozwoli to na średnią zwyżkę wynagrodzenia na etat dla funkcjonariusza o cztery proc., zaś pracownika cywilnego o sześć proc. - powiedziała.

Siemoniak dodał, że przyjęta została inna zasada niż przy podwyżce z 2012 r. Wówczas - jak przypomniał - w MON i MSW dano po 300 zł podwyżki dla każdego żołnierza i funkcjonariusza, podwyżka nie objęła pracowników cywilnych.

- Tym razem konsultując się ze stroną społeczną, uznaliśmy, że będziemy wspólnie wypracowywali zasady tej podwyżki, tak aby rozwiązać różne problemy, które się przez lata nawarstwiły - zaznaczył.

- Zgodnie z sugestiami przedstawicieli związków zawodowych wszystkich służb podległych MSW rozmawialiśmy o tym, aby nie była to podwyżka na każdy etat równo, ale żeby pieniądze te były dzielone "na dole" - powiedziała natomiast Piotrowska.

Szefowa MSW podkreśliła jednak, że podwyżki nie będą takie same dla każdego funkcjonariusza. Komendanci główni służb przekażą określone kwoty na podległe im komendy powiatowe.

W ostatnim czasie kilka tysięcy funkcjonariuszy pikietowało przed kancelarią premiera właśnie w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Związkowcy twierdzą, że cztery lata temu Donald Tusk obiecał im wzrost pensji jeszcze do końca kadencji tego parlamentu. Poza tym związki domagają się także wprowadzenia 90-dniowego okresu pełnopłatnych zwolnień lekarskich i włączenia funkcjonariuszy służby celnej do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego.

Tagi: mon, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz