Notowania

Wyniki banków: GUS podał dane. Wojna na prowizje i podatek bankowy zredukowały zyski

Zyski banków spadły o 650 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. To prawie równowartość podatku bankowego. Z rynku zniknęły trzy banki spółdzielcze i dwa komercyjne, a w dwóch bankach właściciel zamienił się z zagranicznego na polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER/East News)

GUS zaprezentował pełne dane systemu bankowego za pierwszy kwartał. Zyski banków spadły o 650 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. To prawie równowartość podatku bankowego. Z rynku zniknęły trzy banki spółdzielcze i dwa komercyjne, a w dwóch bankach właściciel zmienił się z zagranicznego na polskiego.

Według danych GUS polski sektor bankowy zarobił w pierwszym kwartale 3,5 mld złotych na czysto. To o 16 proc. mniej niż rok wcześniej, a w ujęciu gotówkowym 650 mln zł.

Skarb Państwa ogłosił, że w tym samym czasie zebrał z podatku od instytucji finansowych 725 mln zł. Jeśli odejmiemy od tego kwotę wpłaconą w pierwszym kwartale przez największego ubezpieczyciela (podatek pobierany jest nie tylko od banków, ale i od firm ubezpieczeniowych), czyli PZU (67 mln zł), to zostaje nam z samych banków kwota ponad 650 mln zł. Można powiedzieć, że zyski banków spadły dokładnie o kwotę nowego podatku.

Jeśli przyjrzeć się szczegółom, to widać, w których miejscach banki szukały oszczędności.

Gdzie oszczędności?

W marcu ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe i było z góry wiadomo, że bankom będzie trudniej zarobić na odsetkach. Okazuje się, że jednak znalazły sposób. Przy niższym poziomie przychodów odsetkowych o 283 mln zł, koszty odsetkowe zmniejszyły się o aż 785 mln zł. W teoretycznie gorszych warunkach rynkowych, banki zarobiły więc... dużo więcej. Zysk z odsetek zwiększył się o 502 mln zł, czyli o 5,8 proc.

Poza tym obszarem udało się jeszcze zaoszczędzić ponad 100 mln zł na kosztach ogólnego zarządu, tj. jeśli nie uwzględnimy w nich podatku bankowego. O 183 mln zł spadły też odpisy aktualizujące na utratę wartości aktywów. I o 131 mln zł wzrosły przychody z dywidend od udziałów w spółkach.

Wojna na prowizje

Nie udało się natomiast zarobić więcej na prowizjach. Po wynikach widać nawet, że duża konkurencja na rynku wymusza wojnę na prowizje. W jej wyniku przychody z tego tytułu spadły o 149 mln zł, a zyski o 160 mln zł.

Słabiej też szło bankom zarządzanie papierami wartościowymi i osiąganie zysków na wymianie walut. Łącznie zyski z tego obszaru działalności były niższe o 776 mln zł. Na warszawskiej giełdzie wtedy akurat rosło (w lutym i marcu), ceny obligacji również szły w górę (w lutym i marcu spadała rentowność polskich obligacji), pozostaje więc spadek zysków na wymianie walut. Mogła to to być mniejsza skala wymiany franków przy spłacie kredytów lub mniej trafione niż rok temu - terminowe transakcje walutowe.

Kto zapłacił podatek bankowy?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć, że jak zawsze w przypadku wszelkich podatków oczywiście klienci. W pierwszym kwartale zapłacili tę kwotę mniejszymi odsetkami od trzymanych w bankach kapitałów.

Jeśli jednak przyjrzeć się temu, które banki odprowadziły największe kwoty, to z około 660 mln zł nowego podatku zapłaconego tylko przez banki, aż 168 mln zł wpłaciły instytucje powiązane z państwem, czyli PKO BP (148 mln zł) oraz Alior (21 mln zł). W tym drugim wiodącym akcjonariuszem jest PZU, czyli pośrednio Skarb Państwa.

W największym stopniu podatek obciążył zyski BGŻ BNP Paribas - stanowił on aż 89 proc. zysku netto banku za pierwszy kwartał. Najmniej uciążliwy był dla Idea Banku, bo stanowił tylko 12 proc. zysku. Duża różnica w obciążeniu wyniku była pomiędzy dwoma największymi bankami w Polsce: PKO BP zapłacił podatek równy 22 proc. zysku netto, a Pekao zaledwie 13 proc.

Podatek bankowy a zyski banków w pierwszym kwartale
kwota podatku (mln zł) procent zysku
PKO BP 148 22
Pekao 80 13
BZ WBK 62 14
mBank 54 18
ING Bank 51 20
Getin Noble Bank 38 28
Millennium Bank 32 24
BGŻ BNP Paribas 32 89
Raiffeisen Bank 29 20
Alior Bank 21 26
Bank Handlowy 13 13
Idea Bank 8 12
Bank BPH 0 0
BOŚ Bank 0 0
Źródło: raporty banków, obliczenia własne money.pl
Tagi: wyniki banków, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2016

POLAKNareszcie Polska staje się Polską, a sprzedawczyki mruczą w KOC-ie. Brawo P I S . szczęść Wam Boże.

16-06-2016

marzi1958Taaaak a banki w rewanżu- zwalniają...pracowników a pozostałym - dokładaja obowiązków- i jak zwykle płacą za wszystko nie banki tylko- obywatele!! … Czytaj całość

16-06-2016

aynaPrzez tyle lat okradali polaków niech płacą. Dalej realizują wysokie zyski mimo miesiecznych pensji prezesów ponad 200.000zł . Które przedsiębiostwa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)