Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki kontroli PIP dotyczące zakazu handlu 15 sierpnia dopiero za miesiąc

22
Podziel się:

- Zapowiadaliśmy szczegółowe i bardziej kompleksowe kontrole i to będzie wymagało trochę czasu, żeby wyniki tych kontroli spłynęły do centrali Państwowej Inspekcji Pracy - wyjaśniła rzeczniczka PIP.

Wyniki kontroli PIP dotyczące zakazu handlu 15 sierpnia dopiero za miesiąc
(ŁUKASZ OSTALSKI/REPORTER)

Wyniki kontroli przestrzegania zakazu pracy w święto, przeprowadzonej 15 sierpnia, Państwowa Inspekcja Pracy przedstawi najwcześniej za miesiąc - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska.

W poniedziałek na terenie całego kraju, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbywały się kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie przestrzegania zasad dot. zakazu pracy w święto. Na konferencji 4 sierpnia zastępca Głównego Inspektora Pracy Zbigniew Ryfka informował, że w każdym z okręgów przeprowadzonych zostanie minimum 15 kontroli.

- Zapowiadaliśmy szczegółowe i bardziej kompleksowe kontrole i to będzie wymagało trochę czasu, żeby wyniki tych kontroli spłynęły do centrali Państwowej Inspekcji Pracy - wyjaśniła Rutkowska. Podkreśliła, że konkretna data przedstawienia wyników kontroli nie jest jeszcze znana, jednak nie będzie to wcześniej niż w połowie września.

Rzecznik przypomniała, że kontrole dotyczyły m.in. przygotowania do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp, a także tego, czy wypłacane jest wynagrodzenie. PIP sprawdzała też legalność zatrudnienia.

PIP podała, że podczas kontroli w tym roku inspektorzy pracy stwierdzili do tej pory 96 przypadków złamania zakazu pracy w handlu w święta wobec ponad 300 pracowników. W 2015 r. podczas całego roku skontrolowano 727 placówek i ujawniono 158 takich przypadków złamania prawa (21 proc.). 52 pracodawców ukaranych zostało mandatami, a sprawy wobec 11 z nich trafiły do sądu.

Zakaz pracy w święta obowiązuje od października 2007 r. i dotyczy wszelkich prac wykonywanych w placówkach handlowych. PIP przypomina, że przepisy nie zakazują zamykania sklepów, bo mogą w nich pracować wtedy ich właściciele lub inne osoby pracujące na podstawie umów cywilnych.

Za złamanie przepisów można dostać mandat - od 1 tys. do 2 tys. zł, - gdy sprawa powtarza się, to do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować sprawę do sądu - wtedy maksymalna grzywna wynosi 30 tys. zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Jacek
8 lat temu
Gdzie te wielkie kontorole ???? U nas w mieście co 2 sklep otwarty a za ladą Panie które pracują na codzień na umowach !!!! Gdzie Państwo byli ??,
Maq
8 lat temu
Ciekawe kto sprawdzi sam PIP, w końcu jego kontrolerze pracowali w święto :)
brunetka
8 lat temu
W czym problem, jeśli pracownik chce świętować pracą. Pracownik dostał prawo do wolnego, czy pracodawca zakaz zatrudniania ???? Po co to ? Biedaków na umowach cywilnoprawnych można za to wykorzystywać bez ograniczeń, taka naturalna selekcja. Horror !!!!! Niech spróbuje odmówić tani wyrobnik, nawet nadgodzin nie dostanie.
tuv
8 lat temu
Czyzby kontrole ujawnily proceder , wyciskaniqa polskiego pracownika jak cytryne , przez jego pana i wladce (czyt. pracodawce ) Nie wszyscy sa tacy... Ale zdazaja sie szefowie pasozyty, ktorzy jak kleszcz wyssa z pracownika wszystko co mozliwe... takich pod sciane i do salwy honorowej OGNIA!!!!
brunetka
8 lat temu
Niewolnikom na cywilnoprawnych umowach-zleceniach chyba obojętne czy dzień jest świętem. Ważne, że to ukryte umowy o pracę !!!!!!!! i każdego dnia raniutko gnają do pracy, i wieczorem padają na pysk. Tu jest problem kochany, wypoczęty kontrolerze PIP.
...
Następna strona