Notowania

bankowość
22.09.2015 09:27

Wypłacalność banków w Polsce. Moody's podwyższa perspektywę

Banki w Polsce zarobiły w pierwszym półroczu 8 miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WLODZIMIERZ WASYLUK/REPORTER / EastNews)

Agencja ratingowa Moody's Investors Service lepiej ocenia perspektywy dla polskiego systemu bankowego. Do tej pory była ona negatywna. - Powodem jest usunięcie niepewności dotyczącej wsparcia rządowego - podaje agencja.

- Ubiegłoroczna negatywna perspektywa w głównej mierze wynikała z naszych przewidywań co do zmniejszonego rządowego wsparcia dla depozytów i niezabezpieczonego długu polskich banków. Po wprowadzeniu przez Unię Europejską ramowych przepisów dotyczących banków obniżyliśmy oczekiwania co do wsparcia w naszych ratingach. Dziś kwestia ta nie jest już przyczyną presji na obniżkę ratingów - powiedział starszy analityk kredytowy Moody's Simone Zampa, cytowany w komunikacie.

Eksperci zwracają też uwagę na to, że korzystne warunki makroekonomiczne Polski będą miały prawdopodobnie pozytywny skutek dla banków w kraju. Moody's prognozuje, że PKB Polski wzrośnie o 3,5 proc. w tym i o 3,4 proc. w kolejnym roku. To wynik powyżej średniej unijnej.

- Prognozujemy, że kredyty bankowe będą nadal rosły w tempie od średniego do wysokiego jednocyfrowego w 2015-2016 roku, w łagodnym otoczeniu operacyjnym - powiedział współautor raportu Aleksandar Hristov.

Według agencji, poziom problematycznych kredytów będzie stabilny w tych latach i będzie wahał się na poziomie 7-7,5 proc. całości portfela.

Łączna wartość kredytów w sektorze na koniec czerwca wyniosła 1,03 bln zł. W tym kredyty dla przedsiębiorstw to około 316,5 mld zł, a dla gospodarstw domowych - 616,8 mld zł. W większości były one przeznaczone na nieruchomości mieszkaniowe (376,2 mld zł, w tym 146,3 mld zł we frankach szwajcarskich) i kredyty konsumpcyjne osób prywatnych (121,3 mld zł).

Łączna wartość udzielonych kredytów nie pokrywa się z kwotą zdeponowaną na kontach w banku. Według najnowszych danych GUS, depozyty osiągnęły wartość 934,9 mld zł. W porównaniu do stanu sprzed roku odnotowano wzrost wartości depozytów bieżących o 9,8 proc., a depozytów terminowych o 3,6 proc.

Na koniec czerwca w kraju działalność prowadziło o 5 banków mniej niż rok wcześniej. Liczba banków komercyjnych zmniejszyła się o jeden do 66, o tyle samo, do 56, zmniejszyła się liczba banków z przewagą kapitału zagranicznego. Liczba oddziałów instytucji kredytowych zwiększyła się o 1 oddział do 29. Ponadto funkcjonowały 563 banki spółdzielcze (o 4 mniej niż w końcu czerwca 2014 r.).

Banki w Polsce zarobiły w pierwszym półroczu 8 mld zł. To o 8,2 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Na 629 banków tylko 16 poniosło stratę. Wśród banków wykazujących straty netto znajdowało się 14 banków komercyjnych, w tym 10 oddziałów instytucji kredytowych oraz 2 banki spółdzielcze.

Wynik z samej działalności bankowej w całym sektorze zmniejszył się w pierwszych sześciu miesiącach roku o 5 proc. do 27,9 mld zł. Na odsetkach banki zarobiły 17 mld zł, a z tytułu opłat i prowizji 6,7 mld zł.

Tagi: bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz