Notowania

gospodarka
16.02.2017 14:28

We Wrocławiu ruszy wypożyczalnia aut elektrycznych

Auta elektryczne z wypożyczalni będą mogły jeździć buspasami oraz w niektórych miejscach, gdzie ruch kołowy innymi pojazdami jest zabroniony - np. po zabytkowym Ostrowie Tumskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)

200 aut elektrycznych będzie można wypożyczyć we Wrocławiu od wiosny przyszłego roku. Wrocławski magistrat, jako pierwsze miasto w Polsce, podpisał umowę na stworzenie systemu takich wypożyczalni.

Auta elektryczne z wypożyczalni będą mogły jeździć buspasami oraz w niektórych miejscach, gdzie ruch kołowy innymi pojazdami jest zabroniony - np. po zabytkowym Ostrowie Tumskim.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, podpisanie umowy na stworzenie ekologicznego transportu w mieście to element polityki samorządu, który stara się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r.

- Taki ekologiczny transport to element zielonej polityki, którą prowadzimy w naszym mieście. Jest to też znak czasu. Dane z innych miast, które mają już takie wypożyczalnie, wskazują, że jedno auto wypożyczane potrafi zastąpić siedem aut prywatnych w ruchu ulicznym - powiedział Bluj.

Operatorem projektu będzie firma Enigma, która podpisała z magistratem umowę na pięć lat. System ma ruszyć wiosną 2018 r. Do dyspozycji będzie 200 aut marki Nissan leaf i Nissan van. Na terenie miasta powstanie też 200 bezpłatnych miejsc parkingowych przeznaczonym wyłącznie dla tych pojazdów elektrycznych.

- Pojazd będzie można otworzyć i uruchomić specjalną aplikacją na smartfonie. Najpierw trzeba się będzie zarejestrować, a firma będzie miała możliwość zweryfikowania, czy dana osoba ma np. prawo jazdy - powiedział prezes Enigmy Paweł Luksic.

Dodał, że koszt wypożyczenia będzie wynosił około 1 zł za minutę. - Przewidujemy, że będzie można wykupić abonament lub nadpłacić za usługę, albo też uregulować należność po jej wykonaniu - wskazał.

Poza specjalnymi miejscami parkingowymi, samochody te będzie można również pozostawić za darmowo w innych miejscach, o ile nie będzie to złamaniem prawa. Chodzi np. o miejsca parkingowe pod centrami handlowymi.

We Wrocławiu powstanie również 12 punktów ładowania elektrycznych pojazdów. Obowiązek ładowania będzie spoczywał na operatorze.

Tagi: gospodarka, energetyka, motoryzacja, transport, samorząd, pap, ekologia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2017

kkksobie rzad dał też po 10 zł podwyżki, wstyd na cały świat jak można nazwać to waloryzacją, ale musza miec na nierobów, dzieciorobów i na pomysły … Czytaj całość

17-02-2017

MKoroAuta elektryczne powinny być wypożyczane ZA DARMO. Skąd wziąć na to pieniądze? Z kieszeni smrodliwych złomiarzy... Prawo do poruszania się po … Czytaj całość

16-02-2017

Waldek1 zł za 1 minutę?!!!!!!. No to biznes że hej. Już widze te tłumy chętnych hehe

Rozwiń komentarze (7)