Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Wyścig gigantów oprogramowania

0
Podziel się:

Kwartalne wyniki finansowe opublikowane przez Oracle przewyższyły oczekiwania analityków. Czy SAP, lider w branży oprogramowania dla biznesu, może czuć się zagrożony?

Wyścig gigantów oprogramowania

SAP AG jest największym na świecie producentem oprogramowania wspomagania decyzji dla biznesu. Do niedawna był niekwestionowanym liderem na tym rynku. Mimo, że wciąż nim pozostaje konkurencja sukcesywnie powiększa swój udział w rynku.

Najgroźniejszym konkurentem jest Oracle. Opublikowane przez firmę kwartalne wyniki okazały się dużo lepsze niż przewidywali analitycy. Zysk netto z pierwszego kwartału wzrósł o prawie 29 proc. do 670mln dolarów w porównaniu z 519 mln. dolarów w pierwszym kwartale 2005 roku.

Informacja ta rozgrzała inwestorów i akcje Oracle wzrosły o przeszło 13 proc. Od 15 czerwca, kiedy spółka zapowiedziała znaczący wzrost swoich przychodów w czwartym kwartale, akcje producenta oprogramowania skoczyły już o ponad 30 proc. Oprócz świetnych wyników inwestorów przekonała też nowa strategia firmy, bazująca na przejęciach konkurentów. W tym samym czasie akcje niemieckiego SAP spadły o 5 proc.

Oracle wydało w przeciągu ostatnich dwóch lat 20 mld dolarów, aby zniwelować przewagę SAP. Niemiecka spóka czując oddech rywali na plecach nie pozostaje bierna. W planach ma zmianę strategii zorientowaną również na przejęcia, zamiast organicznego wzrostu, który już tak dobrze się nie sprawdza. Problemem może być jednak opóźnienie przez niemiecką korporację wypuszczenia nowej generacji oprogramowania aż do 2010 r. Stawia to spółkę w trudniejszej sytuacji, gdyż jej konkurent - Oracle planuje wprowadzić na rynek nowy produkt już w 2008r.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)