Notowania

Wyższe nakłady na zdrowie, ale część pieniędzy pójdzie na podwyżki dla personelu

Zwiększą się nakłady na leczenie rehabilitacyjne, mniej pieniędzy pójdzie na stomatologię i profilaktykę. Pracownicy medyczni w 2019 r. dostaną podwyżki. To niektóre z założeń planu finansowego NFZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
NFZ zaplanował przyszłoroczne wydatki na poziomie 82,5 mld złotych

Zwiększą się nakłady na leczenie rehabilitacyjne, mniej pieniędzy pójdzie na stomatologię i profilaktykę. Pracownicy medyczni w 2019 r. dostaną podwyżki. To niektóre z założeń planu finansowego NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił plan finansowy na 2019 r. Wydatki zaplanowano na poziomie 82,5 mld zł (to o 5 mld więcej niż pierwotnie zaplanowano na 2018 r.). Najbardziej, bo o 10 proc., zwiększą się nakłady na leczenie rehabilitacyjne i wyroby medyczne, co jest efektem ułatwień dla osób z najwyższym stopniem niepełnosprawności – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Mniejsze pieniądze NFZ chce przeznaczyć na stomatologię i programy profilaktyczne. Na praktycznie niezmienionym poziomie pozostaną wydatki na psychiatrię, a w całym budżecie udział wydatków na te dziedzinę się zmniejsza: z 3,22 proc. w 2018 r. do 3,05 proc. w kolejnym.

Marek Balicki, były minister zdrowia zwraca uwagę, że w większości krajów zachodnich na leczenie psychiatryczne przeznacza się od 5 do 10 proc. wydatków na zdrowie. Balicki ma nadzieję, że NFZ zacznie przeznaczać większe pieniądze na tę traktowaną dotychczas po macoszemu dziedzinę opieki zdrowotnej po 2020 r., kiedy to budżet na opiekę zdrowotną ma zacząć dynamicznie rosnąć.

Zobacz też: * *Rezydenci: nasze życie osobiste toczy się na oddziałach

Struktura wydatków jest bardzo zbliżona do planów finansowych na poprzednie lata. System w dalszym ciągu opiera się na leczeniu szpitalnym, na które przeznaczona jest niemal połowa środków. Na podstawową opiekę zdrowotną przeznaczone zostanie 13 proc. pieniędzy, a na leczenie specjalistyczne – ponad 5 proc. Nie zmienia się udział wydatków na leki – będzie wynosił tyle co obecnie, czyli 10 proc.

Pracownicy służby zdrowia zarobią więcej

Urzędnicy przyznają, że pieniędzy w 2019 r. będzie więcej, ale niekoniecznie wpłynie to na zmniejszenie kolejek i poprawę warunków leczenia. Część środków zostanie przeznaczona na wzrost wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia, ratowników medycznych i pielęgniarek.

Już od lipca tego roku planowane są podwyżki dla części młodych lekarzy podczas specjalizacji oraz niektórych specjalistów.

Nieustannie przybywa osób starszych, których leczenie jest bardzo kosztowne, co może powodować napięcia a budżecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: służba zdrowia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2018

ZK590w obecnym systemie żadne pieniądze nie pomogą na pudrowanie trupa. Poza tym stomatologia w Polsce nie istnieje bo usuwanie bez znieczulenia, … Czytaj całość

04-07-2018

JolaW Krakowie-Podgórzu na sześć punktów stomatologicznych zamknięto z polecenia NFZ dwa. Pacjentów przepisano do pozostałych. Zgadnijcie co się stanie z … Czytaj całość

04-07-2018

Konrad5 mld na służbę zdrowia i 5 mld na premie i dodatki i nagrody dla rządzących , na wszystkich szczeblach?tak będzie sprawiedliwie. Jak będzie kasa na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)