Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyższe zarobki w spółkach Skarbu Państwa

0
Podziel się:

Prezesi spółek skarbu państwa mogą niedługo otrzymać podwyżkę pensji. Do tej pory nie mogli zarabiać więcej niż wynosi sześciokrotna płaca w sektorze przedsiębiorstw - obecnie jest to około 16 tysięcy złotych. Taki rygor nakłada na nich tak zwana ustawa kominowa. Ministerstwo skarbu chce to zmienić - donosi dziennik.

*Prezesi spółek skarbu państwa mogą niedługo otrzymać podwyżkę pensji - czytamy w "Gazecie Wyborczej". *

Do tej pory nie mogli zarabiać więcej niż wynosi sześciokrotna płaca w sektorze przedsiębiorstw - obecnie jest to około 16 tysięcy złotych. Taki rygor nakłada na nich tak zwana ustawa kominowa. Ministerstwo skarbu chce to zmienić - donosi dziennik.

Ustawa kominowa, uchwalona jeszcze za rządów AWS, wprowadziła znaczne dysproporcje między zarobkami w sektorze państwowym a prywatnym. Niskie pensje menedżerów w spółkach skarbu państwa powodują, że nie można znaleźć dobrych fachowców na te kluczowe stanowiska - alarmuje "Gazeta". Obecne przepisy prowadzą też do nadużyć - prezesi zakładają spółki-córki, aby zarabiać dodatkowe pieniądze.

Ministerstwo skarbu przesłało projekt nowelizacji ustawy kominowej, który zakłada podwyżki pensji w dużych i średnich firmach kontrolowanych przez skarb państwa. Jednak już teraz w resorcie mówi się, że podwyżki wciąż będą niewystarczające - czytamy w artykule. Urzędnicy ministerstwa pracują więc nad projektem wyłączenia niektórych spółek, strategicznych z punktu widzenia państwa, spod działania ustawy kominowej.

Pomysł ministerstwa podoba się Platformie Obywatelskiej. PO zastrzega jednak, że poprze propozycję PiS, jeżeli zakończy się obsadzanie stanowisk z politycznego klucza. Przedstawiciele PO chcą wprowadzenia jasnych kryteriów obsady zarządów i ich wynagradzania - pisze "Gazeta Wyborcza".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)