Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrasta zużycie gazu. Dla kogo może go zabraknąć?

0
Podziel się:

Przez bardzo niskie temperatury zapotrzebowanie na gaz wzrosło o 40 proc. Sprzedaż osiągnęła 665 mln m. sześc. dziennie, co jest zimowym rekordem.

Wzrasta zużycie gazu. Dla kogo może go zabraknąć?
(farvatar/iStockphoto)

Niskie temperatury spowodowały, że w ciągu ostatniego tygodnia dobowe zużycie gazu wzrosło o 40 procent. Ograniczenia w dostawach błękitnego paliwa dotknęły na razie tylko rafinerie i duże zakłady chemiczne.

Klienci indywidualni nie mają się jednak czym martwić. Gazu dla gospodarstw domowych nie zabraknie. Ekspert energetyczny Andrzej Szcześniak w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnia, że gazu w Polsce obecnie nie brakuje, lecz system dystrybucji nie wytrzymuje większego zapotrzebowania na błękitne paliwo. Szcześniak przyznaje, że w takich sytuacjach ograniczenia dotyczą tylko przemysłu.

- _ Atak zimy spowodował, że wyszedł problem, który mamy od wielu lat. Chodzi o możliwości przesyłu dużej ilości gazu. Sprzedaż osiągnęła 665 milionów metrów sześc. dziennie, co jest zimowym rekordem. Zaczęto ograniczać dostawy do największych graczy, bo oni mają największe szanse zamortyzowania takich braków - zamienienia na inne surowce. _

POSŁUCHAJ ANDRZEJA SZCZEŚNIAKA:

Już wczoraj rzecznik Zakładów Azotowych Puławy Grzegorz Kulik zapewnił, że mimo ograniczeń dostaw gazu sytuacja jest pod kontrolą. Rocznie zakłady potrzebują miliard metrów sześciennych gazu. Niewielkie ograniczenia dostaw gazu z Rosji dotknęły również Słowację i Włochy. Andrzej Szcześniak nie łączy tego wydarzenia z żadnym_ kryzysem energetycznym. _

_ - Problem wystąpił we Włoszech, gdzie długa linia między Rosją a Włochami, po prostu nie wytrzymała i mamy drobny bo 10 proc. kłopot. Gazprom od wielu lat po problemach z Ukrainą, czy Białorusią zainwestował w magazyny na zachodzie Europy. Jeśli więc wystąpią pewne kłopoty z dostawą, to uruchamia rezerwy, które tam się znajdują. W tej chwili właśnie tak zrobili - _mówi Andrzej Szcześniak.

POSŁUCHAJ EKSPERTA:

Obecnie magazyny PGNiG są napełnione w 60 proc. i jest w nich ponad miliard metrów sześciennych gazu, z czego prawie połowę stanowią zapasy obowiązkowe. Koncern deklaruje, że z magazynów pobiera około 15 mln m sześc. gazu dziennie i to dodatkowo potwierdza, że zapasów starczy do wiosny.

Czytaj o problemach z dostawą gazu w innych krajach
Ogłaszają stan wyjątkowy. Zabrakło gazu Rezerwy surowca w kraju są bliskie końca - podała rosyjska agencja informacyjna ITAR-TASS.
Japonia prosi Rosjan o pomoc. O gaz i węgiel _ Wydałem rządowi polecenie, aby okazano pomoc naszym sąsiadom _ - napisał na blogu Dmitrij Miedwiediew.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)