Notowania

Wzrost cen energii jest pewny. Ministerstwo chce zmniejszyć jego dolegliwość

W obliczu drożejącej energii ministerstwo podejmuje działania mające wzmocnić pozycję konsumenta na rynku, zwiększyć konkurencję na rynku hurtowym, zmienić model ochrony odbiorcy wrażliwego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Szymański/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
Eksperci od kilku miesięcy alarmują, że niskie ceny energii utrzymywane są sztucznie

- Minister Energii podejmuje szereg działań na rzecz konsumentów energii elektrycznej m.in. w zakresie efektywności energetycznej, zwiększenia konkurencyjności na hurtowym rynku energii, jak również wzmocnienie pozycji końcowego odbiorcy energii elektrycznej – poinformowało ministerstwo w informacji, którą przywołuje PAP.

Resort podkreślił, że jest bezpośrednio zaangażowany w działania na poziomie UE, które dotyczą "nieuzasadnionego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2". Minister Krzysztof Tchórzewski dwukrotnie - 18 września oraz 15 października - wystąpił do komisarzy ds. energii i klimatu oraz konkurencji o pilne podjęcie działań w kierunku zmniejszenia nadmiernej ceny uprawnień i - jak podkreśliło ministerstwo - otrzymał zapewnienie interwencji w tej sprawie.

- Po tych działaniach na rynku europejskim nastąpiło odwrócenie trendów i obecnie obserwujemy spadek cen uprawnień do emisji CO2 – zaznaczono w komunikacie.

Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy

Na wypadek, gdyby wzrosty kosztów emisji miały przełożyć się na koszty zakupu energii, ministerstwo pracuje równolegle nad pakietem osłonowym dla obywateli i odbiorców przemysłowych, zwłaszcza energochłonnych. Mogą to być ulgi w określonych opłatach, a nawet rekompensaty z tytułu wzrostu cen emisji CO2.

Jakiś czas temu do Sejmu trafił projekt zmiany regulacji, zakładający wprowadzenie dla wytwórców 100 proc. obowiązku sprzedaży energii poprzez giełdę.

W ocenie ME, zwiększenie wolumenu obrotu na rynku wpłynie na osiągnięcie takiego poziomu konkurencyjnej sprzedaży, który pozwoli ograniczyć ryzyko nadmiernego wpływu na ceny energii na skutek koncentracji zdolności wytwórczych. Ten sam projekt zawiera również zapisy dotyczące sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej i gazu - w sytuacji gdy sprzedawca zaprzestaje działalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, ministerstwo energii, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-11-2018

asWiatraki były be, fotowoltaika była be, UE była be, wszelkiego rodzaju energia odnawialna była be ... Górnicy w nierentownych kopalniach byli cacy. … Czytaj całość

03-11-2018

moje imie.Ministerstwo nie jest w stanie nic zrobić. Prąd podbije ceny, które zaczęły rosnąc na skutek podrożenia oleju napędowego. ponadto to prąd powinna … Czytaj całość

03-11-2018

JamWzrost cen to wzrost dochodów z vat i o to chodzi,trzeba zarobić na 500+ i wcześniejsze emerytury a potem od stycznia wzrost podatków itp.

Rozwiń komentarze (87)