Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
13.03.2017 09:35

NBP: W 2017 r. wzrost PKB na poziomie 3,7 proc.

W projekcji podano też, że w 2017 r. zwiększy się dynamika konsumpcji prywatnej finansowanej rosnącymi dochodami gospodarstw domowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Newspix.pl/Damian Burzykowski)

Wzrost PKB Polski w 2017 roku wyniesie 3,7 proc. - poinformowano w opublikowanej w poniedziałek projekcji NBP. Dodano, że przyczyni się do tego m.in. wzrost inwestycji i większy napływ funduszy z budżetu UE.

"Zgodnie z bieżącą projekcją po przejściowym spowolnieniu wzrostu PKB w ubiegłym roku dynamika PKB przyspieszy do 3,7 proc. w 2017 r." - czytamy w projekcji NBP.

Jak dodano, przyczyni się do tego wzrost nakładów brutto na środki trwałe, zarówno publicznych, jak i przedsiębiorstw, wspierany napływem środków z budżetu UE z nowej perspektywy finansowej na lata 2014 - 2020.

"Oczekuje się również, że wraz ze stopniowym wygasaniem podwyższonego poziomu niepewności, zgłaszanego w ubiegłym roku przez przedsiębiorców, firmy w większym stopniu będą skłonne do podejmowania nowych projektów inwestycyjnych" - napisano.

W projekcji podano też, że w 2017 r. zwiększy się dynamika konsumpcji prywatnej finansowanej rosnącymi dochodami gospodarstw domowych. Będzie to efekt "poprawy sytuacji na rynku pracy oraz wdrożenia programu +Rodzina 500 plus+".

"W kolejnych latach perspektywy dla wzrostu inwestycji oraz konsumpcji pozostaną korzystne, ale dalszy napływ transferów kapitałowych z UE oraz środki z programu "Rodzina 500 plus" będą już w mniejszym stopniu podwyższać dynamikę popytu krajowego, co przełoży się na spowolnienie wzrostu gospodarczego do poziomu bliskiego tempa potencjalnego" - wskazano w projekcji.

Tagi: gospodarka, banki, finanse, stopy, inflacja, pap, nbp, krótka, powtórzenie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2017

Bida z NędząCiekawe kiedy w końcu wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny dla osób niepełnosprawnych bo od 2006 roku wynosi on marne 153 złote miesięcznie i przez te … Czytaj całość

13-03-2017

MariokrakPartia PiS i jej minister Morawiecki szybko podwyższył PKB projekcjami, projektami, konspektami, prospektami i czymś tam jeszcze , ale realnie jak … Czytaj całość

13-03-2017

123Myślenie życzeniowe pod rząd W zeszłym roku - 2,7% i zadłużenie zwiększone w ciągu roku o 10%. Jak będzie chociaż 2% to będzie sukces. Tak to jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)