Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: W 2017 r. wzrost PKB na poziomie 3,7 proc.

16
Podziel się:

W projekcji podano też, że w 2017 r. zwiększy się dynamika konsumpcji prywatnej finansowanej rosnącymi dochodami gospodarstw domowych.

NBP: W 2017 r. wzrost PKB na poziomie 3,7 proc.
(Newspix.pl/Damian Burzykowski)

Wzrost PKB Polski w 2017 roku wyniesie 3,7 proc. - poinformowano w opublikowanej w poniedziałek projekcji NBP. Dodano, że przyczyni się do tego m.in. wzrost inwestycji i większy napływ funduszy z budżetu UE.

"Zgodnie z bieżącą projekcją po przejściowym spowolnieniu wzrostu PKB w ubiegłym roku dynamika PKB przyspieszy do 3,7 proc. w 2017 r." - czytamy w projekcji NBP.

Jak dodano, przyczyni się do tego wzrost nakładów brutto na środki trwałe, zarówno publicznych, jak i przedsiębiorstw, wspierany napływem środków z budżetu UE z nowej perspektywy finansowej na lata 2014 - 2020.

"Oczekuje się również, że wraz ze stopniowym wygasaniem podwyższonego poziomu niepewności, zgłaszanego w ubiegłym roku przez przedsiębiorców, firmy w większym stopniu będą skłonne do podejmowania nowych projektów inwestycyjnych" - napisano.

W projekcji podano też, że w 2017 r. zwiększy się dynamika konsumpcji prywatnej finansowanej rosnącymi dochodami gospodarstw domowych. Będzie to efekt "poprawy sytuacji na rynku pracy oraz wdrożenia programu +Rodzina 500 plus+".

"W kolejnych latach perspektywy dla wzrostu inwestycji oraz konsumpcji pozostaną korzystne, ale dalszy napływ transferów kapitałowych z UE oraz środki z programu "Rodzina 500 plus" będą już w mniejszym stopniu podwyższać dynamikę popytu krajowego, co przełoży się na spowolnienie wzrostu gospodarczego do poziomu bliskiego tempa potencjalnego" - wskazano w projekcji.

gospodarka
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Anty-k
7 lat temu
Rozdawanie nie swoich pieniędzy zawsze dobrze szło każdemu rządowi.
Jajo
7 lat temu
3,7%???? Jeśli nie będzie to minimum 10% to możemy zapomnieć o dogonieniu zachodu przez najbliższe 50 lat.Co trzeba zrobić???Obniżyć i uprościć podatki,skończyć z wszechwładzą urzędników i surowo karać za przestępstwa.To na początek
Bida z Nędzą
7 lat temu
Ciekawe kiedy w końcu wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny dla osób niepełnosprawnych bo od 2006 roku wynosi on marne 153 złote miesięcznie i przez te ubiegłe 10 lat nie wzrósł ani razu! Więcej wynosi utrzymanie jednego więźnia we więzieniu niż zasiłek pielęgnacyjny dla osób niepełnosprawnych !!!
Ojgen
7 lat temu
Ale przecież to dla polskojęzycznych mediów na niemieckiej smyczy nie jest temat na top szpalty. Nie, tam trzeba opluwać PiS.
mark
7 lat temu
Wzrost będzie dużo wyższy, na razie zachowawczo podnoszą prognozy, ale już po pierwszym kwartale będą zdecydowanie większymi optymistami. Spodziewam się wyniku za I kwartał 4-5%