Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mieszko Rozpędowski
|

Z wynajmu mieszkań korzysta 2 mln Polaków. Zysk 3–4 razy wyższy niż z lokat

10
Podziel się:

To będzie kolejny rok dynamicznego rozwoju rynku najmu. Liczba lokatorów dziś oscyluje wokół 2 mln, a do końca roku może wzrosnąć o kolejne 200 tys. – prognozują eksperci firmy Mzuri. Rozwój rynku to efekt m.in. wzrostu wymaganego wkładu własnego do kredytu hipotecznego, rosnącej liczby rozwodów oraz dużego popytu ze strony obcokrajowców. Poza tym wciąż rośnie zainteresowanie nieruchomościami jako formą inwestycji. Ich wynajem opłaca się znacznie bardziej niż lokaty bankowe czy obligacje.

Z wynajmu mieszkań korzysta 2 mln Polaków. Zysk 3–4 razy wyższy niż z lokat
(Bartosz Wawryszuk)

To będzie kolejny rok dynamicznego rozwoju rynku najmu. Liczba lokatorów dziś oscyluje wokół 2 mln, a do końca roku może wzrosnąć o kolejne 200 tys. - prognozują eksperci firmy Mzuri.

Rozwój rynku to efekt m.in. wzrostu wymaganego wkładu własnego do kredytu hipotecznego, rosnącej liczby rozwodów oraz dużego popytu ze strony obcokrajowców. Poza tym wciąż rośnie zainteresowanie nieruchomościami jako formą inwestycji. Ich wynajem opłaca się znacznie bardziej niż lokaty bankowe czy obligacje.

- Ten rok to będzie kolejne 12 miesięcy szybkiego rozwoju rynku najmu - przekonuje Artur Kaźmierczak, prezes zarządu Mzuri Investments, spółki Mzuri CFI. - Będzie on rósł w wyniku różnych zjawisk. Coraz mniej ludzi odczuwa potrzebę mieszkania na swoim. Szczególnie osoby młode, słysząc o kredytach frankowych i problemach frankowiczów, czują awersję do zadłużania się.

Dla tych, którzy takiej awersji nie czują, problemem może być zgromadzenie wymaganego wkładu własnego. Od stycznia tego roku wynosi on 20 proc. wartości nieruchomości, ale większość banków wymaga 10 proc. i ubezpieczenia niskiego wkładu. To z kolei zwiększa koszty kredytu.

Kolejne czynniki mają charakter demograficzno-społeczny. To m.in. większa mobilność pracowników i zmniejszająca się presja społeczna na posiadanie własnego M. Jednym z czynników jest także utrzymująca się wysoka liczba rozwodów. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku sądy orzekły prawomocnie 67,3 tys. rozwodów, o 2 tys. więcej niż w 2014 roku.

- W samych tylko miastach w Polsce rozwodzi się 50 tys. par, co oznacza, że z 50 tys. mieszkań zaczyna być potrzeba 100 tys. mieszkań, bo ludzie po rozwodzie rzadko chcą nadal mieszkać razem - mówi Kaźmierczak. - Wydłuża się średnia długość życia, więc coraz mniej mieszkań się zwalnia w sposób naturalny. Poza tym znacząco rośnie liczba obcokrajowców w Polsce. Dzisiaj już co 18 najemca Mzuri jest obcokrajowcem i ta liczba bardzo szybko rośnie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(10)
Kris
7 lat temu
Jak czytam taki artykuł to szlag mnie trafia!!! Kto pozwolił na działalność takich firm jak Mzuri Investments, spółki Mzuri CFI!!!??? To jest tak jakbym wpuścił kogoś do swojego domu a on nie tylko zmieni umeblowanie ale jeszcze będzie się w nim rządził i to nic nie płacąc gospodarzowi!!! Do tego twierdzenie cytat: "Coraz mniej ludzi odczuwa potrzebę mieszkania na swoim"! A jak młodzi Polacy i starzy też mają kupić mieszkanie skoro zarabiają po 2000 zł miesięcznie a metr kwadratowy czasami kosztuje 5000 zł i więcej!!! Ci co wzięli kredyty zostali totalnie wyrolowani!!! Przy takiej polityce i mentalności polskiej można jedynie wyprowadzić psa na spacer, żeby zrobił dużą kupę, której właściciel psa nie posprząta na znak protestu!
ddkk
7 lat temu
Kupujta bo tani nie bedzie
Zorro
7 lat temu
Teraz już taksówkarze mówią o tym że warto kupować na wynajem. Pamiętam jak się mówiło ze jak taksówkarz mówi że warto inwestować w giełdę to trzeba z niej uciekać. Niedługo potem giełda padła. W nieruchomościach bedzie jak w Hiszpanii. Wszystko stoi puste bo nie ma chetnych aby wynajmować
Mieczyslaw
7 lat temu
Sniech na sali kto tam w malych miescinach wynajmuje mieszkanie .Male miasta internaty bursy czy akasemiki w szupelnosci wystarczaja studentom i uczniom a tu w gre wchodza duze maiasta to jest zysk ale nie tak duzy .Jak produkcja w blokach moze lepsze zyski prtzynosic to maszyny walace i dudniace cale noce to zmora lokatorow ale teraz moda na nieslyszenie duzych halasow w przeciwienstwie do cichych sygnalow .Duze halsy nie wolno slyszec ani mowic ze sie slyszy teraxz tak nam przyszlo ze zagluszanie piskiem tych maszyn i syczeniem daje dla tych duze korzysci.Nie wszyscy emeryci maja mozliwosc obstawiania maszynami bo nie maja willowych lokum a wiec pozostawanie daje ogromne szkody dla tych co musza slyszec a nie wolno im to mowic nawet ze cos slyszaDla jednych korzysci a dla drugich utrapienie
Xxx
7 lat temu
Kupujesz mieszkanie powiedzmy 36m w cenie 80 tys w mniejszym miescie gdzie sa uczelnie itp wklad wlasny ok 16.000 po 15 latach wynajmu masz mieszkanie za 16000 ;)