Notowania

enea
04.05.2009 07:10

Z Enei mogły wypłynąć miliony złotych

Zastrzeżenia dotyczą zamówień w spółce eModus, powiązanej z politykami PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dial-a-view/iStockphoto)

O rzekomych nieprawidłowościach związanych ze spółką Enea SA, dostarczającej prąd do ponad 2,5 miliona mieszkań i firm w zachodniej Polsce pisze _ Gazeta Wyborcza. _

W 2008 roku prezes Enei Paweł Motras zamówił dla energetycznego giganta warte blisko 10 milionów złotych licencje na program, który pozwala kontrolować poczynania wszystkich pracowników w komputerach. Zainstalowano jednak ledwie kilkanaście egzemplarzy. Sprzedawcą była warszawska spółka eModus, w której radzie nadzorczej zasiada między innymi były wiceminister skarbu z rządu PiS Ireneusz Dąbrowski, a prezesem jest były wiceszef kancelarii rządu PiS Piotr Tutak.

Kolejne 6 mln zł wpłynęło do warszawskiej spółki jesienią 2008 r. - za dyski komputerowe o olbrzymiej pojemności. Z przeprowadzonego audytu wynika, że nowe dyski twarde były niepotrzebne, bo stare wykorzystywano ledwie w 30 procentach.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Enea obniża szacowany wynik netto grupy za 2008 rok ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/enea;obniza;szacowany;wynik;netto;grupy;za;2008;rok,124,0,431228.html )
* [ Spółki energetyczne żądają zwrotu akcyzy ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolki;energetyczne;zadaja;zwrotu;akcyzy,249,0,427257.html )

_ Gazeta _ podkreśla, że Enea, choć kontrolowana przez państwo, nie musiała stosować przepisów o przetargach, bo jakiś czas temu została podzielona na kilka spółek. Wewnętrzny regulamin nakazywał pytać właścicieli, czyli skarb państwa, o zgodę na zakupy powyżej 800 tys. zł.

Prezes Mortas - jak pisze _ Gazeta Wyborcza - _ tego nie zrobił, bowiem Enea zrobiła zakupy u spółki eModus w kilkunastu transzach - tak by żadna nie przekraczała 800 tys. zł. Niektóre transze były akceptowane dzień po dniu. Sprawę bada prokuratura i CBA.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: enea, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz