Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Za kółko bez dowodu i dokumentów z OC. Rząd szykuje zmiany w przepisach

Za kółko bez dowodu i dokumentów z OC. Rząd szykuje zmiany w przepisach

Potwierdzenie posiadania dowodu rejestracyjnego będzie następowało przez organ kontroli ruchu drogowego w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Fot. Unsplash, Pixabay (CCO)
Potwierdzenie posiadania dowodu rejestracyjnego będzie następowało przez organ kontroli ruchu drogowego w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Zakłada on, że kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Potwierdzenie posiadania dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego i ważnej polisy OC będzie następowało przez organ kontroli ruchu drogowego w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W projekcie zaproponowano także zmiany dotyczące Centralnej Ewidencji Pojazdów, które umożliwią wprowadzanie do niej danych o demontażu bezpośrednio przez stacje demontażu i zapewnią tym podmiotom dostęp do CEP w tym zakresie.

Zobacz też: Metoda "na walizkę". Tak się teraz kradnie samochody w Polsce

"Ponadto, zaproponowano optymalizację działań związanych z wdrożeniem systemu CEPiK 2.0. Poszczególne rozwiązania będą wprowadzane w terminach ogłaszanych w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Zapewni to stopniowe wprowadzanie nowych funkcji systemu" - napisano też w komunikacie.

Rząd proponuje między innymi:

- ujednolicenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) z zakresem danych o osobach i jednostkach uczestniczących w nabywaniu uprawnień do kierowania, gromadzonych w lokalnych ewidencjach i rejestrach przez starostów, marszałków województw i wojewodów;

- większą dostępność danych, m.in. przez wprowadzenie nowych możliwości pozyskiwania danych z Centralnej Ewidencji Kierowców do ponownego wykorzystania - za pomocą interfejsów wymiany danych - nieodpłatnie;

- wprowadzenie przepisów umożliwiających migrację danych o ośrodkach szkolenia, jeśli chodzi o świadectwa kwalifikacji zawodowej, podano też w materiale.

Wprowadzane rozwiązania pozwolą na stopniowe uruchamianie kolejnych e-usług dla obywateli - m.in. "sprawdź swoje uprawnienia", "sprawdź uprawnienia kierowcy", "udostępnij swoje dane pracodawcy" - zapowiada CIR.

logistyka, transport
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Illuminati
2018-04-18 16:23
Ktoś z Was inwestuje w Hot forex? Jak wrażenia? Podobno dobry broker.
szofer
2018-04-17 20:46
Czyli przy każdej stłuczce wołać policje żeby sprawdziła u winnego kolizji czy posiada i gdzie polisę OC
nihil novi sub sole
2018-04-17 18:35
W PRL woziło się rejestracyjny pod wycieraczką podłogową. Potem przyszło nowe i wołało 3 tysiaki.
Pokaż wszystkie komentarze (6)