Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za trzy miesiące Chorwacja powinna wejść do UE

0
Podziel się:

Chorwacja mimo kryzysu wierzy w Unię Europejską. Po wejściu do Wspólnoty liczy na szybszy wzrost gospodarczy i jeszcze większy ruch turystyczny.

Za trzy miesiące Chorwacja powinna wejść do UE
(Damien Smith/CC/Flickr)

Chorwacja mimo kryzysu wierzy w Unię Europejską. Po wejściu do Wspólnoty liczy na szybszy wzrost gospodarczy i jeszcze większy ruch turystyczny. Wejście Chorwacji do Unii będzie możliwe 1 lipca - jeśli wszystkie kraje członkowskie ratyfikują chorwacki traktat akcesyjny. Na razie zrobiło to 19 z nich.

Ambasador Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio przekonuje, że Chorwację przygotowanie do wejścia do Unii kosztowało wiele wyrzeczeń. _ - Musieliśmy stabilizować finanse, przygotowywać gospodarkę do wolnego rynku. To wszystko kosztuje. Pamiętajmy, że mieliśmy wcześniej wojnę. Jedna trzecia kraju była zniszczona _ - przypomina ambasador.

Kilka dni temu opiniotwórczy niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ ostrzegł przed przyjęciem Chorwacji do Unii Europejskiej. Komentator gazety napisał, że kraj ten nie jest gotowy do członkostwa i wkrótce może stać się dla Unii kolejnym problemem po Grecji i Cyprze.

Ambasador Del Vechio przekonuje, że jego kraj jest dobrze przygotowany do integracji i obserwuje doświadczenia Polski, na przykład w wykorzystywaniu środków unijnych_ . - Dodatkowo chcemy przyciągać inwestycje zagraniczne. Przygotowaliśmy już katalog potencjalnych projektów o wartości 15 miliardów euro _ - wylicza Ivan Del Vechio.

Ambasador Chorwacji dodaje, że kolejnym skutkiem wejścia do Unii Europejskiej będzie szybszy rozwój branży turystycznej. Dodatkowo od początku roku obowiązuje obniżona 10-procentowa stawka na usługi hotelowe i gastronomiczne. W ubiegłym roku kraj ten odwiedziło ponad pół miliona Polaków, co oznacza 12-procentowy wzrost w stosunku do roku 2011.

Zagrzeb wystąpił do Unii z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w dwa lata później, a traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011 roku. Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował ten dokument w grudniu ubiegłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
O losie tego państwa zdecydował polski Sejm Ustawa trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zgodnie z konstytucją ma 21 dni na jej podpisanie.
To głosowanie przesądzi o przyszłości państwa Ratyfikowanie przez Polskę traktatu o przystąpieniu Chorwacji do UE było tematem rozmów prezydentów obu krajów Bronisława Komorowskiego i Ivo Josipovicia
To porozumienie otwiera im drogę do UE Chorwacja i Słowenia doszły dzisiaj do porozumienia ws. sporu o zagraniczne depozyty Chorwatów w nieistniejącym już banku Ljubljanska Banka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)