Notowania

zabawki
06.10.2012 11:12

Zabawki bardziej bezpieczne. Producenci zadowoleni

Wartość polskiego rynku zabawek, dostępnych w oficjalnej sprzedaży, krajowi producenci szacują na ok. 2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pavel Losevsky/Dreamstime)

Polscy producenci zabawek są zadowoleni z efektów wprowadzonej ponad rok temu unijnej dyrektywy zaostrzającej normy bezpieczeństwa zabawek. Wskazują, że podniosło to jakość zabawek na polskim rynku, który rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie.

Wartość polskiego rynku zabawek, dostępnych w oficjalnej sprzedaży, krajowi producenci szacują na ok. 2 mld zł.

Według przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Branży Zabawek i Artykułów Dziecięcych wprowadzona 21 lipca 2011 r. dyrektywa spowodowała, że część dostawców z Dalekiego Wschodu nie jest w stanie sprostać surowszym normom jakościowym swoich produktów, dlatego musi odpaść z rynku. Również sieci handlowe stały się ostrożniejsze w doborze asortymentu pod własną marką.

Przewodniczący rady nadzorczej stowarzyszenia, a zarazem prezes produkującej zabawki firmy Wader-Woźniak z Dąbrowy Górniczej Marcin Woźniak ocenia, że nowa dyrektywa szczególnie uderza w mniejszych producentów oraz mało znanych importerów, którzy nie są w stanie sprostać konkurencji ze strony większych firm, dysponujących zapleczem produkcyjnym, technologiczny i prawnym.

_ - Dostosowanie technologii do nowych wymogów wiąże się niejednokrotnie z poniesieniem dużych inwestycji, co w dobie spowolnienia gospodarczego jest dla niektórych trudną decyzją _ - skomentował.

Jego zdaniem dzięki nowym przepisom zabawki, które mogą zagrażać bezpieczeństwu najmłodszych, są eliminowane z rynku. Korzystają na tym krajowi producenci.

Producenci zabawek wskazują, że klienci coraz większą wagę przykładają do jakości oraz bezpieczeństwa użytkowania zabawek. Sprawdzaniem ich jakości zajmują się niezależne jednostki notyfikowane w Unii Europejskiej. W laboratoriach produkty - w zależności od funkcji i przeznaczenia - są kontrolowane m.in. pod kątem zagrożeń mechaniczno-fizycznych, chemicznych, elektrycznych czy radiacyjnych.

Sprawozdanie z takich badań daje producentowi - jeszcze przed wprowadzeniem zabawki na rynek - pewność, że produkt jest bezpieczny, albo wymaga korekty, zanim trafi do sklepów i do rąk dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl
Inspirujący i bezpieczny pokój dla dziecka Pokoik dla niemowlęcia powinien być estetyczny, stymulujący, funkcjonalny i bezpieczny. Co to oznacza w praktyce?
Lego dla dziewczynek oprotestowane za seksizm Zabawki budzą kontrowersje, bo promują stereotypy płciowe i seksizm.
Tagi: zabawki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, lubelskie, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz