Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachodnie sankcje zwiększą poparcie dla Putina?

0
Podziel się:

Giennadij Timczenko, nazywany bankierem Kremla przekonuje, że Zachodnie sankcje tylko zwiększą poparcie dla Putina.

Zachodnie sankcje zwiększą poparcie dla Putina?
(Flickr/World Economic Forum)

Giennadij Timczenko, jeden z zaprzyjaźnionych z Władimirem Putinem oligarchów, wykluczył w poniedziałek nacisk swego środowiska na prezydenta, aby złagodził politykę wobec Ukrainy z powodu zachodnich sankcji. Jego majątek szacowany jest na 12-16 mld dolarów.

Nazwisko Timczenki, który dorobił się ogromnego majątku za rządów obecnego prezydenta Rosji, znajdowało się wśród grupy biznesmenów, dotkniętych pierwszymi sankcjami USA, które zamroziły aktywa na ich kontach i zakazały wydawania wiz, aby ukarać Rosję za aneksję Krymu i wspieranie rebelii we wschodnich częściach Ukrainy.

W wywiadzie dla agencji ITAR-TASS, który omawia agencja Reuters, jest on zdania, że Zachód przeliczył się, gdy ustalał odwetowe kroki wobec Putina - w nadziei, że rosyjski prezydent zmieni nastawienie wobec Ukrainy.

_ - Władimir Władimirowicz (Putin) w każdej sytuacji myśli jedynie o interesie Rosji. Kropka. Nie może być tu kompromisu. Nam do głowy nie przyjdzie, aby wypowiadać się w tej sprawie. Naiwne jest myślenie, że tymi metodami (sankcje) ktoś mógłby nas przestraszyć lub zmusić do wycofania się _ - podkreślił Timczenko.

Uważa on, że sankcje to nie tylko problem, ale i stymulacja. - _ Nie należy tak silnie uzależniać się od świata zewnętrznego. Dotyczy to obrony, finansów, produkcji przemysłowej - należy rozwijać własne _ - podkreślił.

Timczenko w wywiadzie dla rosyjskiej agencji powiedział, że nie używa ani komputera ani telefonu komputerowego z obawy przed namierzeniem go; pomniejszał znaczenie swojego majątku, zgromadzonego za rządów Putina, twierdząc, że przekaże go na potrzeby państwa, o ile zajdzie taka konieczność.

_ - Mówię jasno w swoim imieniu - jeśli będzie konieczne, jutro przekażę pieniądze na rzecz państwa, lub na cele dobroczynne. Rozmawiałem często o tym z moją żoną. Osobiście nie potrzebujemy miliardów _ - oznajmił.

Według brytyjskich mediów 61-letni oligarcha jest największym udziałowcem rosyjskiego koncernu gazowego Novatek; ma też 13 proc. udziałów w firmie IG Seismic Services oraz interesy w firmie produkującej gaz - Petromir.

Timczenko był też głównym udziałowcem firmy Gunvor, jednej z największych na świecie firm handlujących ropą, jednak dzień przed nałożeniem sankcji sprzedał wszystkie swe udziały, by zapewnić jej _ niezakłócone funkcjonowanie _.

Według zachodnich mediów Timczenko i Putin znają się jeszcze z początku lat 90. z Petersburga, gdzie wraz z dwoma innymi biznesmenami założyli klub judo.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin ostro o sankcjach USA. "Nie do przyjęcia" Putin zapewnił, że w żywotnym interesie Rosji leży zakończenie konfliktu na Ukrainie. Wezwał inne kraje, by zachęcały Ukrainę do negocjacji, a nie popychały ją do bratobójczych walk.
Rozbrajanie separatystów nie jest najważniejsze Istotniejsze według rosyjskiego MSZ jest usunięcie praprzyczyn konfliktu w tym regionie.
Rosja nie nałoży sankcji. "Nie widzę potrzeby" Prezydent Władimir Putin zastrzegł jednak, że Moskwa może ponownie rozważyć udział firm zachodnich w rosyjskiej gospodarce, jeśli sankcje będą kontynuowane.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)