Notowania

długi polaków
08.01.2014 13:12

Zadłużenie Polaków rośnie. W drugiej połowie 2014 będzie lepiej

Na koniec 2013 r. zaległe długi Polaków wyniosły 39,82 mld zł. Rok do roku urosły one o ponad 1,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(vasiliki/iStockphoto)

Na koniec 2013 r. zaległe długi Polaków wyniosły 39,82 mld zł, co oznacza, że licząc rok do roku urosły one o ponad 1,5 mld zł, czyli 3,83 proc. - poinformowało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Tempo przyrostu długów było najniższe od sześciu lat.

Jak poinformowało BIG InfoMonitor, pierwsze półrocze 2013 r. upłynęło pod znakiem spowolnienia gospodarczego, które odbiło się również na sytuacji finansowej polskich rodzin. _ Przez pierwsze sześć miesięcy wyraźnie rosła liczba dłużników i mimo że wraz z polepszającą się sytuacją gospodarczą ich liczba zaczęła stopniowo maleć, to w skali całego roku grupa ta powiększyła się o 2 proc. w stosunku do roku 2012. Na koniec 2013 r. 2,32 mln Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań _ - wskazano w komunikacie.

Prezes BIG InfoMonitora Mariusz Hildebrand zaznaczył jednak, że ożywienie gospodarcze stosunkowo szybko przełożyło się na stan budżetów domowych. _ W drugiej połowie minionego roku liczba dłużników i suma ich zaległości zaczęły powoli spadać. W poprzednich latach mieliśmy zaledwie kilka miesięcy, w których notowaliśmy podobną sytuację _ - podkreślił cytowany w komunikacie Hildebrand.

Z danych Biura wynika ponadto, że łączna kwota zaległych płatności Polaków (niespłacanych przez dłużej niż 60 dni) urosła w 2013 r. o 3,83 proc. , do 39,82 mld zł. _ W porównaniu do wcześniejszych raportów dynamika przyrostu łącznej kwoty zaległych płatności była zdecydowanie niższa, np. w latach 2010-2012 osiągała ona od 15 do 40 proc. _ - wskazano w komunikacie.

Wiceprezes BIG InfoMonitor Marcin Ledworowski ocenił, że w kolejnych miesiącach 2014 r. zadłużenie Polaków może jeszcze wzrastać, ale już w nie tak dynamiczny sposób, jak w latach minionych. _ Bardzo wiele będzie zależało od tego, jak zarządzaliśmy budżetem pod koniec roku, w okresie świątecznym. Przekonamy się o tym pod koniec pierwszego kwartału 2014 r. _ - dodał Ledworowski.

Eksperci BIG InfoMonitora zwrócili uwagę, że w 2013 r. nieznacznie zwiększyło się średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika. Wzrost ten wyniósł zaledwie 255 zł i obecnie przeciętne zaległości wynoszą 17 tys. 161 zł. Dla porównania w 2012 r. średnia ta wzrosła o niemal 400 zł. Na koniec minionego roku długi największego dłużnika z Mazowsza, wyniosły ponad 110 mln zł, a jego dług w ciągu roku zwiększył się o ponad 9 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: długi polaków, długi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz