Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dług publiczny
31.12.2012 11:48

Zadłużenie Polski po raz pierwszy nie wzrosło

Dług publiczny w relacji do PKB w 2012 nie przekroczył poziomu 53 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Dług publiczny w relacji do PKB, liczony według metodologii krajowej, w 2012 roku powinien się ukształtować poniżej 53 proc., zaś liczony według metodologii UE poniżej 56 proc. - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

_ - Uwzględniając dzisiejszy kurs walutowy szacujemy, że relacja długu publicznego do PKB wg polskiej metodologii powinna w 2012 roku kształtować się poniżej 53 proc., a według definicji unijnej poniżej 56 proc. _ - poinformował Kowalczyk.

_ - Tym samym rok 2012 jest pierwszym rokiem, w którym odwrócony został rosnący trend relacji długu publicznego do PKB. W stosunku do 2011 r. relacja długu publicznego do PKB powinna spaść co najmniej o 0,5 pkt proc. _ - dodał.

W 2011 roku relacja długu do PKB według polskiej metodologii wyniosła 53,5 proc., a według definicji unijnej 56,4 proc. PKB.

Kowalczyk informuje również, że spadek relacji długu publicznego do PKB nastąpił pomimo znacznego poziomu środków zgromadzonych na rachunkach MF na prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.

_ - Poziom tych środków w relacji do PKB wyniósł na koniec bieżącego roku co najmniej 1,7 proc. PKB i o tyle zwiększył relację długu publicznego do PKB _ - napisał wiceminister.

_ - Bez zgromadzenia środków na prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych relacja długu do PKB na koniec 2012 r. byłaby zbliżona według polskiej metodologii do 51 proc., a według definicji unijnej do 54 proc. _ - dodał.

Kowalczyk przypomniał również, że ostateczna relacja długu publicznego do PKB za 2012 rok obwieszczona zostanie w maju 2013 roku po zebraniu danych o zadłużeniu wszystkich jednostek sektora finansów publicznych i podaniu przez GUS informacji o nominalnym PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
To zadłużenie państwa jest rekordowo niskie W listopadzie zadłużenie państwa w bonach skarbowych spadło o 1,3 mld zł do rekordowo niskiego poziomu 8,3 mld złotych.
Rostowski uniknie wzrostu zadłużenia? Ujawnił, jaki ma plan Propozycje Ministerstwa Finansów według ekspertów z Rządowego Centrum Legislacji mogą być niebezpieczne.
Rząd ujawnił dane o zadłużeniu państwa Według danych z MF największą grupę wierzycieli stanowi krajowy sektor pozabankowy - przede wszystkim pozabankowe instytucje finansowe.
Tagi: dług publiczny, zadłużenie, gospodarka, wiadomości, wiadmomości, kraj, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz