Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zagraniczne firmy szukają potężnych złóż gazu

0
Podziel się:

Ministerstwo Środowiska wydało ponad 40 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego.

Zagraniczne firmy szukają potężnych złóż gazu
(Algost/Dreamstime)

Rośnie zainteresowanie zagranicznych koncernów poszukiwaniem w Polsce złóż gazu niekonwencjonalnego. Surowiec ten znajduje się w skałach ilastych. Stąd nazwa gaz łupkowy, z angielskiego _ shale gas _.

Surowiec taki nie wydobywa się na powierzchnię samoczynnie, lecz do jego wydobycia konieczne jest wykonanie skomplikowanych i kosztownych zabiegów.

Jak mówi dyrektor Departamentu Geologii w Ministerstwie Środowiska Ewa Zalewska, resort przyznał 44 koncesje na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego.

POSŁUCHAJ EWY ZALEWSKIEJ:

Ewa Zalewska podkreśla, że nie możemy jeszcze mówić o konkretach, ponieważ pierwsze wiercenie rozpocznie się dopiero w kwietniu w województwie pomorskim.

POSŁUCHAJ EWY ZALEWSKIEJ:

Paweł Poprawa z Polskiego Instytutu Geologicznego mówi, że według amerykańskich szacunków, niekonwencjonalnego gazu może być w Polsce od jednego do trzech bilionów metrów sześciennych.

POSŁUCHAJ PAWŁA POPRAWY:

Polski Instytut Geologiczny prowadzi prace poszukiwawcze niekonwencjonalnych złóż gazu. Według tej instytucji, gaz łupkowy może występować w pasie od Pomorza, poprzez Mazowsze i Podlasie, po Lubelszczyznę.

Jeszcze nie wiadomo, na ile opłacalne jest wydobywanie gazu łupkowego. Koszt jednego wiercenia liczy się w milionach dolarów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)