Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
27.01.2010 13:39

Zagraniczne firmy szukają potężnych złóż gazu

Ministerstwo Środowiska wydało ponad 40 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Algost/Dreamstime)

Rośnie zainteresowanie zagranicznych koncernów poszukiwaniem w Polsce złóż gazu niekonwencjonalnego. Surowiec ten znajduje się w skałach ilastych. Stąd nazwa gaz łupkowy, z angielskiego _ shale gas _.

Surowiec taki nie wydobywa się na powierzchnię samoczynnie, lecz do jego wydobycia konieczne jest wykonanie skomplikowanych i kosztownych zabiegów.

Jak mówi dyrektor Departamentu Geologii w Ministerstwie Środowiska Ewa Zalewska, resort przyznał 44 koncesje na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego.

POSŁUCHAJ EWY ZALEWSKIEJ:

Ewa Zalewska podkreśla, że nie możemy jeszcze mówić o konkretach, ponieważ pierwsze wiercenie rozpocznie się dopiero w kwietniu w województwie pomorskim.

POSŁUCHAJ EWY ZALEWSKIEJ:

Paweł Poprawa z Polskiego Instytutu Geologicznego mówi, że według amerykańskich szacunków, niekonwencjonalnego gazu może być w Polsce od jednego do trzech bilionów metrów sześciennych.

POSŁUCHAJ PAWŁA POPRAWY:

Polski Instytut Geologiczny prowadzi prace poszukiwawcze niekonwencjonalnych złóż gazu. Według tej instytucji, gaz łupkowy może występować w pasie od Pomorza, poprzez Mazowsze i Podlasie, po Lubelszczyznę.

Jeszcze nie wiadomo, na ile opłacalne jest wydobywanie gazu łupkowego. Koszt jednego wiercenia liczy się w milionach dolarów.

Tagi: gaz, koncesje, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz