Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Lewiatan zaskarży niedzielny zakaz handlu. Długa lista zarzutów

Lewiatan zaskarży niedzielny zakaz handlu. Długa lista zarzutów

Zakaz handlu "stanie" przed Trybunałem Konstytucyjnym. Fot. East News (Marek Konrad/REPORTER)
Zakaz handlu "stanie" przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Ustawodawca nie przyłożył się do przepisów i pełno w nich niejasności – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Przedsiębiorcy podkreślają, że to narusza zasadę zaufania do państwa i prawa.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę różnicuje zatrudnionych w nich pracowników – twierdzą pracodawcy. Jednym pozostawia pełną swobodę wykonywania pracy w określone dni, innym ją ogranicza. Zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza to wiele konstytucyjnych zasad, m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa oraz proporcjonalności – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ale lista błędów jest znacznie dłuższa. Pracodawcy zwracają też uwagę na "rażąco krótkie vacatio legis", co przy ustawie rewolucjonizującej handel jest niewłaściwe. Jak zaznaczają pracodawcy, to ewidentne naruszenie konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego oraz poprawnej legislacji.

Będą zmiany w zakazie handlu. Jasne stanowisko ministerstwa:

 

 

Liczne wyłączenia i niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne przepisów. Inne rozumienie prawa w Ministerstwie Rodziny i Pracy, inne w Państwowej Inspekcji Pracy. To wszystko, pisze dziennik, powoduje spadek zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Z tych powodów Lewiatan przesłał do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o kontrolę ustawy, która funkcjonuje od marca 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo, tk, lewiatan, zakaz handlu
Czytaj także
Polecane galerie
Niedziela dzień święty.
2018-05-20 02:06
Niedziela dzień święty!!!
WE
2018-05-18 21:13
BRAWO LEWIATAN AŻ SIĘ CIESZĘ ŻE ZASKARŻYLIŚCIE ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE ZDAJE SIĘ PRZEZ WAS TO BĘDZIE ZNIESIONE JA JESTEM ZA OTWARTYMI SKLEPAMI W NIEDZIELE JAKIEŚ CHORE ZAKAZY ZNIEŚĆ TO NATYCHMIAST A PIS POWINIEN PRZEGRAĆ WYBORY JA ZAGŁOSUJĘ NA PLATFORMĘ OBYWATELSKĄ ŻEBY NAJSZYBCIEJ ZNIEŚLI ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE JA CHCĘ SKLEPY OTWARTE W NIEDZIELE KTO NIE CHCĘ PRACOWAĆ W SKLEPIE W NIEDZIELE NIECH SIĘ ZWOLNI I MA ŚWIĘTY SPOKÓJ BO SĄ LUDZIE ŻE W SKLEPIE W NIEDZIELE CHCĄ PRACOWAĆ
zaskarżyć ten PIS za nielegalne ustawy
2018-05-18 21:07
ja jestem za tym żeby ten zakaz handlowy w niedziele się rozleciał niech to lewiatan zaskarży czy legalnie zamknęli sklepy w niedziele bo ten rząd łamie w Polsce prawo same ustawy PIS są niekonstytucyjne naprawdę sklepy w niedziele zamknęli nie legalnie i trybunał konstytucyjny powinien to kazać znieść zaskarżyć tą ustawę natychmiast o zakazie handlu w niedziele
Pokaż wszystkie komentarze (37)