Notowania

Lewiatan zaskarży niedzielny zakaz handlu. Długa lista zarzutów

Przedsiębiorcy podkreślają, że to narusza zasadę zaufania do państwa i prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News (Marek Konrad/REPORTER))
Zakaz handlu "stanie" przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Ustawodawca nie przyłożył się do przepisów i pełno w nich niejasności – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Przedsiębiorcy podkreślają, że to narusza zasadę zaufania do państwa i prawa.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę różnicuje zatrudnionych w nich pracowników – twierdzą pracodawcy. Jednym pozostawia pełną swobodę wykonywania pracy w określone dni, innym ją ogranicza. Zdaniem Konfederacji Lewiatan narusza to wiele konstytucyjnych zasad, m.in. ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa oraz proporcjonalności – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ale lista błędów jest znacznie dłuższa. Pracodawcy zwracają też uwagę na "rażąco krótkie vacatio legis", co przy ustawie rewolucjonizującej handel jest niewłaściwe. Jak zaznaczają pracodawcy, to ewidentne naruszenie konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego oraz poprawnej legislacji.

Będą zmiany w zakazie handlu. Jasne stanowisko ministerstwa:

Liczne wyłączenia i niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne przepisów. Inne rozumienie prawa w Ministerstwie Rodziny i Pracy, inne w Państwowej Inspekcji Pracy. To wszystko, pisze dziennik, powoduje spadek zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Z tych powodów Lewiatan przesłał do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o kontrolę ustawy, która funkcjonuje od marca 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2018

AnonimWolnoć Tomku w swoim domku, a jak się nie podoba że jest zakaz to fora ze dwora.

17-05-2018

MamutUstawodawca, czyli pis, produkuje prawne gnioty tasmowo. Byle cos napisac i uchwalic. Amatorzy i nieuki. Historycy, politologowie i etnologowie … Czytaj całość

17-05-2018

EmigrantNiech rząd wprowadzi po prostu zakaz pracy. Polski pies ma pracować na Niemca, a nie w swojej firmie. Polską gospodarkę trzeba zaorać.

Rozwiń komentarze (37)