Notowania

Zakaz handlu nie taki straszny. Ponad połowa Polaków ocenia go pozytywnie

52 procent ankietowanych Polaków pozytywnie ocenia wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Zdaniem ekspertów pokazuje to, że nie był to dla Polaków priorytet. Dowodzi też tego, że przejmujemy styl życia mieszkańców zachodniej Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)
Za nami dwie niedziele z zakazem handlu. W kolejną, 25 marca, zakupy zrobimy bez problemu.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej". Jak czytamy, spośród 52 procent ankietowanych pozytywnie wypowiadających się na temat nowego prawa, 33 proc. ocenia je "zdecydowanie dobrze". Niezadowolonych jest z kolei 41 proc. pytanych, z czego 20 proc. ocenia zakaz "zdecydowanie źle".

To pokazuje, że sprawa zakazu handlu w niedzielę nie jest wcale priorytetowa - uważa politolog Rafał Chwedoruk w rozmowie z dziennikiem. Z kolei psycholog społeczny Zbigniew Nęcki zwraca uwagę, że może to być efektem przyjmowania przez Polaków zachodniego stylu życia. W wielu krajach zachodniej Europy sklepy są bowiem również zamknięte.

Z badania wynika też, że częściej przeciwnikami zakazu handlu są ludzie młodzi. Na "nie" jest 65 proc. ludzi w wieku 18-29 lat. Może to wynikać z tego, że zamknięte w niedzielę sklepy uniemożliwiają wielu uczącym się osobom dorabiać w oba dni weekendu. Co ciekawe, wolne od handlu niedziele negatywnie ocenia też stosunkowo dużo, bo 52 proc., mieszkańców wsi.

*Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę. OPZZ: ta ustawa to wsparcie dla firm kombinujących i źle płacących *

Nie jest natomiast zaskoczeniem, że za zakazem jest aż 97 proc. wyborców PiS. Spośród tych, którzy chodzą do kościoła, zakaz popiera 61 proc. osób. Przeciw jest natomiast 80 proc. wyborców mających poglądy lewicowe i 70 proc. głosujących na PO.

Jak pisaliśmy, nowe prawo nie wszystkim wyszło na dobre. Ograniczenie handlu w niedziele miało dać pracownikom czas dla rodziny. W zamian pracują do późnych godzin nocnych w piątki i soboty, a niedziele przesypiają. O efektywnym wypoczynku też nie ma mowy, bo o północy znów muszą być w pracy.

Tagi: handel, zakaz handlu w niedziele, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2018

jancioAle zakaz nie jest dlatego że nie mogli sprzedawcy chodzić do koscioła.A po to by wypoczeli,ja ponad 20 lat pracowalem na stacji benzynowej i … Czytaj całość

20-03-2018

MatJak można pozytywnie oceniać kolejne zakazy, nakazy i ingerencję w życie ze strony państwa...pozytywnie oceniamy ??? każdy przymus jest zły. Ceńmy … Czytaj całość

20-03-2018

R8Ja tam nie narzekam. Już widzę oszczędności w domowym budżecie.

Rozwiń komentarze (28)