Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu. Wolne niedziele uderzą w wyceny centrów handlowych

Zakaz handlu. Wolne niedziele uderzą w wyceny centrów handlowych

Zakaz handlu we wszystkie niedzielę ma obowiązywać od 2020 roku. Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER
Zakaz handlu we wszystkie niedzielę ma obowiązywać od 2020 roku.

Według analityków zakaz handlu w niedziele będzie miał wpływ na wyceny nieruchomości handlowych. Nasz rynek straci na rzecz innych w regionie – głównie czeskiego, ale również węgierskiego i rumuńskiego.

Zakaz handlu we wszystkie niedziele, który ma obowiązywać od 2020 roku, wpłynie nie tylko na obroty najemców powierzchni handlowych, ale również na ceny i atrakcyjność nieruchomości handlowych – pisze "Puls Biznesu".

Zdaniem pytanych przez dziennik analityków pierwsze miesiące 2018 roku upłyną na próbach renegocjacji wysokości stawek czynszu i układaniu modeli finansowych na najbliższe 3 lata. Zarówno właścicieli centrów handlowych, jak i inwestorów czeka wyzwanie.

Jak wskazują rozmówcy "PB", brakuje przykładu, który dowodziłby, że zakaz handlu w niedziele się sprawdził, a gospodarka zyskała. Przeciwnie, z tego pomysłu szybko po wprowadzeniu wycofały się Węgry, a kraje, w których ten zakaz obowiązuje, są i pozostaną przez jakiś czas na wyższym poziomie rozwoju gospodarczego niż Polska.

Zakaz handlu w niedziele. W Polsce potrzebne jest referendum?

 

 

Mało tego, inwestorzy, biorąc pod uwagę mniejsze dochody tradycyjnych sklepów z niedzielnych zakupów i przeniesienie ciężaru na rzecz e-handlu, będą postrzegać polski rynek jako mniej atrakcyjny. Jak zaznaczają eksperci pytani przez "PB", nasz rynek inwestycyjny straci na rzecz innych rynków w regionie – głównie czeskiego, ale również węgierskiego i rumuńskiego.

Czytaj także
Polecane galerie
suweren
2018-02-21 08:02
tak glupi to moze byc tylko pis
jan
2018-02-02 08:03
glaby pisowskie o tym nie mysla,oni w ogole nie mysla
tobi
2018-01-24 20:58
moze lepiej wprowadzic zgodnie z biblia wolna sobote dzien swiety nie bedzie problemu z niedziela
Pokaż wszystkie komentarze (94)