Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakaz handlu w niedzielę. "Na początek w pierwszą niedzielę miesiąca"

70
Podziel się:

- Jestem zwolennikiem tego, żeby wprowadzić takie rozwiązanie w odniesieniu do pierwszej niedzieli w miesiącu, obserwować przez dwa lata jego efekty na rynku, na podstawie twardych danych i później być może wrócić do tematu - powiedział minister finansów.

Zakaz handlu w niedzielę. "Na początek w pierwszą niedzielę miesiąca"
(money.pl)

Na początek najlepiej byłoby wprowadzić zakaz handlu tylko w pierwszą niedzielę miesiąca i obserwować efekty przez dwa lata - mówił minister finansów Paweł Szałamacha pytany w poniedziałek o ocenę projektu złożonego w Sejmie m.in. przez Solidarność.

Obywatelski projekt zakazujący handlu w niedziele w większości placówek handlowych w piątek złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi Solidarność oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców.

Szałamacha pytany o tę sprawę na antenie TVN24 zaznaczył, że są "ważkie argumenty pracownicze" przemawiające za jego wprowadzeniem i gospodarcze - jak grożący spadek obrotów - przeciwko.

- Ja jestem zwolennikiem tego, żeby wprowadzić takie rozwiązanie w odniesieniu do pierwszej niedzieli w miesiącu, obserwować przez dwa lata jego efekty na rynku, na podstawie twardych danych i później być może wrócić do tematu - powiedział. Dodał, że choć nie jest to rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich. Podkreślił, że rząd nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska wobec tego projektu.

Minister finansów pytany był także, czy obawia się o ocenę agencji Moody's, która 9 września ma zdecydować o ratingu Polski.

- Nie możemy żyć od ratingu do ratingu, mamy silne podstawy i w cieniu tych ratingów dalej się nie da żyć. My przechodziliśmy tę sytuację przed wakacjami: wszyscy czekali na decyzję agencji ratingowych. Spokojnie, fundamenty są przyzwoite, mamy dobre wyniki, jeśli chodzi o dochody podatkowe - odparł. Jak dodał, "dochody z tych starych podatków, z VAT, akcyzy rosną bardzo przyzwoicie, powyżej 7 proc., jest bardzo silny rynek pracy".

Na pytanie, czy nierozwiązany konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego może wpłynąć na ratingi Polski powiedział, że sprawa Trybunału Konstytucyjnego leży poza jego kompetencjami. - Naturalnie, że to nie jest pozytywny element. Musimy to przetrwać - mówił. Dopytywany, czy nie mógłby przyczynić się do rozwiązania konfliktu, powiedział, iż "ewidentnie nie chce zakończyć tego prof. Rzepliński".

- On całą energię jednak zużywa na to, żeby generować negatywne sygnały i tak pojmuje swoją rolę - powiedział.

Odpowiadając na pytanie o obniżenie wieku emerytalnego mówił, iż zamiarem jest, "aby to weszło pod koniec przyszłego roku, w czwartym kwartale". Podkreślił, że we wstępnym projekcie budżetu na 2017 r. zapisano środki na ten cel.

Zapewnił, że działania w celu zwiększenia bazy podatkowej i uszczelnienia systemu poboru podatków przynoszą efekty. Podkreślił także wagę przyjętych rozwiązań informatycznych, jak centralny rejestr faktur, w zwalczaniu unikania opodatkowania.

Pytany, czy w 2017 r. są planowane podwyżki podatków, Szałamacha zdecydowanie zaprzeczył. - Nie będzie podwyżek podatków, utrzymamy natomiast stawkę VAT, tak jak kilkakrotnie mówiliśmy - powiedział.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(70)
tomasz
5 lata temu
Mam znajomych Węgrów i u nich też Orban probował zaprowadzić niedziele bez handlu. Tylko ludzie się zbuntowali po jakimś chyba niecałym roku ustawę zniesiono. Zapewne u nas to się powtórzy. Okazło się, że jednak zyskaują na tym duże markety!
lolek
5 lata temu
ZAKAZ HANDLU DO KOSZA! Same błędy w tej usatwie, zakaz uchylony dla małych sklepów, ale nie dla tych z logo nad wejściem - gdzie tu jest sprawiedliwość??
Jorg
5 lata temu
czemu taki stary odgrzeweany kotlet jako nius??5 miesiecy temu to epoka,minister juz nie minister a dojna zmiana juz sie sama gubi w projektach,zyska poparcie paru=parunastu tysiecy obiboków a straci kilkaset tysiecy głosów wq.nych klientów,a to Kacperek świnie sołtysowej podłozył
jantos51
6 lat temu
I wszyscy do kościółka z kasą minimum 10 zł na nieroba. Jeżeli wolna niedziela od handlu to i niedziela bez tacy.
Ptr
6 lat temu
żeby po pierwszym piątku miesiąca nie grzeszyć ?
...
Następna strona