Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakaz handlu w niedziele. Wiceminister potwierdza: będą zmiany

Zakaz handlu w niedziele. Wiceminister potwierdza: będą zmiany

Stanisław Szwed zapowiada zmiany doprecyzowujące w zakazie handlu Fot. money.pl
Stanisław Szwed zapowiada zmiany doprecyzowujące w zakazie handlu

Po wakacjach będzie nowelizacja ustawy o zakazie handlu. Trzeba doprecyzować przepisy - przyznał wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Szwed był w środę gościem TVN24 BiS. Jak zapowiedział, nowelizacja zostanie złożona do Sejmu jako projekt poselski po wakacjach. Jeśli zostanie przyjęta, miałaby wejść w życie od początku przyszłego roku. Ma ona uwzględniać propozycje związkowców z "Solidarności", od której wyszedł też pierwotny projekt zakazu handlu.

Doprecyzowany ma zostać m.in. przepis wyłączający spod zakazu placówki pocztowe. Obecnie tę możliwość wykorzystują ajenci sklepów Żabka, które mają status placówki pocztowej. W niedziele wolne od handlu działają one normalnie.

Jak pisaliśmy, tylko do końca maja do sądów w całej Polsce Państwowa Inspekcja Pracy skierowała łącznie 64 wnioski o ukaranie właścicieli, a w przygotowaniu było kolejnych 50.

Dlatego nowelizacja ma sprawę postawić jasno - Placówką pocztową jest Poczta Polska i przy tym pozostaniemy - powiedział w środę Stanisław Szwed.

Zobacz też: Będą zmiany w zakazie handlu. Jasne stanowisko ministerstwa

Dodatkowo doprecyzowane mają zostać przepisy dotyczące małych sklepów, które mają prawo do handlu w niedziele. Mogą one działać pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel. Szwed zapowiedział, że zmiany mają iść w tym kierunku, żeby właścicielowi mogli też pomagać członkowie rodziny, o ile będą to robić nieodpłatnie i nie pracują w sklepie w tygodniu.

Szwed zabrał też głos w sprawie propozycji "Solidarności", by w weekendy z wolną niedzielą pracownicy handlu kończyli pracę maksymalnie o 22 w sobotę, a zaczynali o 5 rano w poniedziałek. Według wiceministra wprowadzenie takiej zmiany nie byłoby łatwe i w tej chwili "nie może zadeklarować, że będzie tak jak proponują związkowcy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Loni
2018-07-13 20:53
Czepili się sklepie.a w kinach cukierniach i na basenach to już nie pracują matki które mają dzieci? Dlaczego nie zamkną wszystkiego? Zostawić tylko stacje paliw i dyżury w szpitalach.
Adam
2018-07-13 19:43
W Zabrzu w Delikatesach Małgosia na ul.Nocznickiego zakaz nie obowiazuje w każdą niedzielę te z zakazem klientów obsługują pracownicę.
Papa
2018-07-13 18:13
A kościoły dla czego otwarte też mają status placówki pocztowej?????
Pokaż wszystkie komentarze (204)