Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
13.02.2013 06:40

Zakaz palenia w miejscach publicznych zacznie obowiązywać w Rosji

Ustawa wprowadza też podwyżkę podatków od wyrobów tytoniowych i minimalną cenę paczki papierosów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alex-s/CC/Flickr)

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła ustawę, która wprowadza zakaz palenia w miejscach publicznych i ograniczenia sprzedaży wyrobów tytoniowych. Wyższa izba ma się zająć ustawą w przyszłym tygodniu.

Za ustawą opowiedziało się 441 deputowanych, jeden był przeciw.

Główny lekarz sanitarny FR Giennadij Oniszczenko pogratulował krajowi przyjęcia ustawy, która, jak się wyraził, czyni z Rosji państwo cywilizowane. Resort zdrowia uważa, że wspierana przez ustawę walka z paleniem pozwoli do roku 2020 zmniejszyć liczbę palaczy z 39 proc. do 25 proc.

Zakaz palenia początkowo (od czerwca 2013 roku) ma obowiązywać w instytucjach państwowych, w tym w Dumie, w szkołach, na uczelniach, w szpitalach, na stadionach, w restauracjach, na dworcach i w metrze. Od roku 2014 zakaz palenia ma być rozszerzony na hotele, perony stacji kolei podmiejskich. Ustawa wprowadza też podwyżkę podatków od wyrobów tytoniowych i minimalną cenę paczki papierosów.

W październiku ubiegłego roku premier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że rząd zajmie się projektem ustawy zakazującej palenia w miejscach publicznych w nadziei, że uda się zredukować liczbę palaczy. Szef rządu skarżył się wówczas, że Rosja stała się krajem z największą na świecie liczbą palaczy - to 44 miliony, czyli ok. jednej trzeciej całej ludności FR. Zaznaczył, że ok. 400 tysięcy Rosjan umiera co roku z powodu chorób wywołanych paleniem.

Obrońcy praw człowieka zwracają jednak uwagę, że należy także pamiętać o prawach palaczy, zwłaszcza w warunkach rosyjskiej zimy, i wyznaczyć dla nich ogrzewane miejsca, gdzie mogliby zapalić.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostre prawo. Po 1 czerwca nie zapalą w... Do 1 czerwca Rosjanie mają czas na rzucenie palenia.
Drożeją papierosy w Rosji. Najbardziej odczują... Koncerny tytoniowe od stycznia podniosły ceny papierosów średnio o 6-7 rubli (o 0,6-0,7 zł) na paczce.
Rosjanie oburzeni. Nie zapalą już papierosa Rosjanie mają 2 lata na odzwyczajenie się od palenia papierosów. W rzucaniu zgubnego nałogu pomoże im rząd.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz