Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.04.2015 09:11

Zakupy w święta możliwe, ale będą dużo droższe

Money.pl podpowiada, gdzie zrobić awaryjne zakupy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Hawrot wp.pl)

W niedzielę i poniedziałek na pewno niczego nie kupimy w super-, hipermarketach i innych dużych placówkach handlowych. Gdzie w takim razie zaopatrzymy się w awaryjny chrzan lub jajka? Jeżeli twój osiedlowy sklep będzie zamknięty, z pomocną dłonią przyjadą taksówkarze. Nie będą jednak tani - według wyliczeń Money.pl średnio dopłacisz 17 złotych do rachunku. Liczysz w takim razie na ratunek w sieci i sklepach online? Niestety, towar dotrze dopiero po świętach.

Zgodnie z przepisami placówki handlowe mogą być otwarte w wolne od pracy dni, jedynie w przypadkach, kiedy sprzedażą tego dnia będzie się zajmował wyłącznie właściciel sklepu bądź pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnych, czyli na przykład na umowy zlecenie. W efekcie tego zapisu większość dużych sklepów na terenie Polski będzie w niedzielę i poniedziałek nieczynna.

Zakaz handlu w święta nie dotyczy stacji benzynowych, w których można kupić nie tylko paliwo, ale także artykuły codziennego użytku. Nie dotyczy też aptek, barów, restauracji, hoteli czy kwiaciarni. Drobne zakupy powinno się udać zrobić w małych sklepach - sieciówkach.

- _ Ajenci naszych sklepów są indywidualnymi przedsiębiorcami i sami decydują o otwarciu sklepu w dni świąteczne. Spodziewamy się, że większość sklepów będzie jednak czynna - _tłumaczą przedstawiciele sieci Żabka i Freshmarket.

##Taksówkarz zrobi zakupy. Nie będą jednak tanie

Usługę zrobienia zakupów oferuje większość korporacji taksówkarskich. Ceny różnią się w zależności od miasta i rodzaju zakupów. Najtańsza znaleziona przez Money.pl oferta z Warszawy kosztowała 11 złotych plus koszt zakupów. Z kolei jedna z najdroższych wyniosła aż 25 złotych (plus oczywiście cena kupionych przez nas towarów). Tyle z kolei życzyła sobie jedna ze szczecińskich korporacji.

Niektóre z korporacji inaczej wyceniają zakupy alkoholu i papierosów, a inaczej zakupy spożywcze. W przypadku papierosów i alkoholu ceny są zazwyczaj o 5 złotych wyższe. Według naszych obliczeń średnia cena zakupów taksówkarskich wyniosłą ponad 17 złotych.

Większość przedstawicieli taksówkarzy obiecuje, że zakupy w święta będą przez nich obsługiwane. Tylko część zastrzegła, że czas wykonania usługi może się wydłużyć ze względu małą liczbę otwartych sklepów.

##Ratunek w internecie? Nie tym razem

Część dużych sieci handlowych w ciągu ostatnich kilku lat otworzyła również swoje sklepy internetowe. Tego typu usługi oferują między innymi Tesco, Alma, czy E.Leclerc. Na rynku są również inne e-sklepy spożywcze, takie jak Frisco.pl, BDsklep.pl, A.pl czy dodomku.pl.

Money.pl sprawdził, czy za ich pomocą będziemy mogli zamówić kuriera z zakupami wprost do naszego domu.

- Zamówienia można składać zarówno w niedzielę, jak i poniedziałek, jednak trafią do klientów dopiero we wtorek - usłyszeliśmy na infolinii jednego ze sklepów. Jak się okazuje, we wszystkich sprawdzonych przez Money.pl e-sklepach jest tak samo. "Internetowe delikatesy" nie będą wysyłały zakupów podczas świąt, chociaż ich strony będą przyjmować zamówienia.

##Polacy przyzwyczajeni do zakupów przed świętami

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę, że niezgodne z prawem jest zawieranie z pracownikiem odrębnej umowy cywilnoprawnej na pracę w święta, jeśli zakres obowiązków jest identyczny z obowiązkami wykonywanymi w ramach etatu. Jest to wykroczenie karane grzywną od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

PIP podkreśla też, że ostatnie kontrole wykazały, iż Polacy przyzwyczaili się już do przepisów zakazujących handlu w święta. Do Inspekcji wpływa coraz mniej skarg z tym związanych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz