Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakupy broni dla wojska. Gotowe dokumenty do przetargu na śmigłowce

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk zapowiedział, że przetarg obejmie od razu 70 śmigłowców. Co jeszcze otrzyma polska armia?

Zakupy broni dla wojska. Gotowe dokumenty do przetargu na śmigłowce
(kpr. Marcin Lasak/isaf.wp.mil.pl)

Dokumenty potrzebne do przetargu na 70 śmigłowców dla wojska są przygotowane, postępowanie może ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku - poinformowali przedstawiciele MON senacką komisję obrony.

Jak powiedział p. o. szef Zarządu Planowania Rzeczowego Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Sławomir Pączek, _ dokumentacyjnie przygotowane _ są przetargi na śmigłowce, samoloty szkolne i bezzałogowe wieże do transporterów Rosomak. W przyszłym roku MON chce też rozpisać przetarg na ciężarówki dla wojska.

Początkowo MON zamierzało kupić 26 śmigłowców dla wojsk lądowych, powietrznych i lotniczych, nie ukrywając, że zaspokoiłoby to tylko część potrzeb. We wrześniu premier Donald Tusk zapowiedział, że przetarg obejmie od razu 70 śmigłowców.

Wiceminister obrony Czesław Mroczek powiedział, że resort chce jak najwięcej uzbrojenia i wyposażenia kupować w ramach programów wieloletnich. Jako udany przykład takiego postępowania podał zakup norweskich rakiet NSM dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Marynarki, których pierwsza partia została dostarczona wojsku pod koniec listopada.

_ - Ten program pokazuje, w jaki sposób można skutecznie pozyskiwać nowoczesny sprzęt. To nowoczesna broń, pozyskana w programie wieloletnim. Nasz wysiłek będzie się koncentrował wokół tego, by jak najwięcej sprzętu dla wojska nabywać w ramach programów wieloletnich, zresztą zaawansowanych technologii - choćby nowych śmigłowców - nie da się pozyskać w jednym roku _ - powiedział Mroczek.

Umowę o dostawie wyrzutni pocisków rakietowych z 12 przeciwokrętowymi pociskami rakietowymi Naval Strike Missiles (NSM), umieszczonymi na mobilnych wyrzutniach lądowych, oraz systemów dowodzenia i łączności podpisano w grudniu 2008. Przed rokiem MON podpisało aneks, zgodnie z którym armia otrzyma jeszcze 38 rakiet, w tym 36 bojowych i dwie w wersji testowej.

Pociski NSM można wystrzeliwać z wyrzutni umieszczonych na platformach kołowych - ich dostawcą jest krajowy producent Jelcz Komponenty - i z okrętów, zarówno do celów naziemnych, jak i nawodnych.

Obecnie pocisk NSM jest w fazie produkcji na potrzeby Norweskiej Królewskiej Marynarki Wojennej oraz Marynarki Wojennej RP. Pierwsza partia, dostarczona w listopadzie, zawiera 12 pocisków. Zestawy opisane w aneksie Marynarka Wojenna ma otrzymać w latach 2013-15. Łączna wartość umowy - wraz z aneksem - to ponad 900 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie wojsko ma nowy, "łaciaty" samolot Siły Powietrzne odebrały kolejny samolot typu C-295M.
14 mld zł na nową broń. Naprawdę potrzebna? Obrona antyrakietowa jest priorytetem rozwoju sił zbrojnych.
Armia chce kupić nowe okręty. Zobacz, jakie Jak wyjaśnił, byłyby to jednostki niewielkie, o długości od dziewięciu do dwunastu metrów. Mogłyby operować przy stanie morza do czterech stopni w skali Beauforta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)