Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żałoba narodowa po katastrofie kolejowej

0
Podziel się:

Prezydent ogłosił żałobę narodową po tragicznej katastrofie kolejowej.

Żałoba narodowa po katastrofie kolejowej
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił 5 i 6 marca dniami żałoby narodowej po katastrofie kolejowej w Szczekocinach. Informację tę potwierdziła Joanna Trzaska-Wieczorek z Biura Prasowego prezydenta. W wyniku czołowego zderzenia pociągów zginęło tam wczoraj 16 osób, 57 jest rannych.

Aktualizacja 21:25

Żałoba na terenie całego kraju będzie obowiązywała od godziny 0.00 w poniedziałek 5 marca do 24.00 we wtorek 6 marca. W tym czasie zostaną odwołane wszystkie imprezy masowe i widowiska rozrywkowe. W okresie obowiązywania żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu. Tradycyjnie przepasuje się także flagi kirem, jednak nie jest to regulowane ustawą. Do uczczenia pamięci zobowiązane są też media, poprzez ograniczenie nadawania programów rozrywkowych.

Przed południem prezydent złożył wizytę osobom, poszkodowanym w katastrofie. Odwiedził rannych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu, a później był na miejscu katastrofy.

W nocy na miejscu tragedii byli też premier Donald Tusk, a także: ministrowie transportu Sławomir Nowak, spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i zdrowia, Bartosz Arłukowicz.

Komorowski podkreślił, że skala wczorajszej katastrofy, w której ofiarami są mieszkańcy z różnych rejonów Polski, a także obywatele innych krajów, jest na tyle duża, że zostanie wprowadzona żałoba ogólnopolska.

Katastrofa kolejowa pod Zawierciem

  • fot: PAP/Jacek Bednarczyk
  • fot: PAP/Andrzej Grygiel
  • fot: PAP/Jacek Bednarczyk [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif height=13 ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/katastrofa-kolejowa-pod-zawierciem-g411354.html)

Prezydent złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy. - _ Chcę podkreślić moją ogromną wdzięczność dla wszystkich służb, które sprawnie w tej trudnej akcji uczestniczyły i niewątpliwie przyczyniły się do uratowania istnień ludzkich i zdrowia ludzi _ - powiedział prezydent.

Podziękował też wojewodzie śląskiemu za sprawne koordynowanie akcją ratowniczą oraz okolicznym mieszkańcom za pomoc udzieloną poszkodowanym.

Komorowski zapowiedział, że szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej, będzie analizował przebieg akcji ratowniczej po to, żeby _ uczyć się i wyciągać wnioski na przyszłość _. Pytany przez dziennikarzy o prawdopodobne przyczyny katastrofy, poprosił, aby poczekać na wnioski odpowiedniej komisji i prokuratury, które badają zdarzenie.

O zderzeniu pociągów pod Szczekocinami czytaj w Money.pl
Chwalą ratowników za akcję pod Szczekocinami Zidentyfikowanych jest już dziewięć osób, które zginęły w katastrofie - poinformował minister spraw wewnętrznych.
Można było zapobiec zderzeniu pociągów - uważają eksperci Powodem katastrofy może być modernizacja kolei, która powoduje chaos w pracy osób odpowiedzialnych za ruch na torach.
Wypłacą odszkodowania rodzinom ofiar Przewoźnicy do których należały pociągi uczestniczące w katastrofie zapowiedzieli rekompensaty także dla rannych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)