Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach samobójczy w Nigerii. Dziesiątki ofiar

0
Podziel się:

W Potiskum w stanie Yobe bomba wybuchła w tłumie szyitów przechodzących przez rynek w centrum miasta.

Zamach samobójczy w Nigerii. Dziesiątki ofiar
(PAP/EPA)

Co najmniej 32 osoby poniosły śmierć a 119 zostało rannych w wyniku ataku bombowego, którego dokonano na północnym wschodzie kraju. Region ten jest ośrodkiem powstania sunnickich islamistów z Boko Haram.

W mieście Potiskum w stanie Yobe bomba wybuchła w tłumie szyitów przechodzących przez rynek w centrum miasta, obok pałacu emira. Według ustaleń władz, zamachowiec - samobójca wmieszał się w tłum po czym zdetonował ładunek wybuchowy, który miał na sobie.

Potiskum jest stolicą gospodarczą stanu Yobe, jednego z trzech stanów na północnym wschodzie Nigerii, w których od maja 2013 roku obowiązuje stan wyjątkowy. Wprowadzono go, by położyć kres powstaniu ekstremistów sunnickich z organizacji Boko Haram, w którym w ciągu pięciu lat zginęło ponad 10 tysięcy ludzi.

W niedzielę wieczorem napastnicy przy pomocy materiałów wybuchowych zaatakowali więzienie w mieście Lokoja, w środkowej części kraju i uwolnili co najmniej 145 więźniów, w tym członków ugrupowania Boko Haram.

Więzienie to było już w 2012 roku celem ataku uzbrojonych napastników; zginął wtedy strażnik, a 119 więźniów zbiegło. Do obu ataków przyznała się Boko Haram.

1 listopada przywódca ugrupowania poinformował, że ponad 200 uczennic uprowadzonych w połowie kwietnia przeszło na islam i zostało wydanych za mąż. Porwanie dziewcząt pół roku temu poruszyło społeczność międzynarodową. Dziewczęta, głównie chrześcijanki, zostały uprowadzone w mieście Chibok w stanie Borno.

Boko Haram postrzegane jest jako największe zagrożenie dla Nigerii - największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie. Organizacja prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili ataki.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ miała potępić wybory, ale Rosja wetuje Zgłoszony z inicjatywy Litwy projekt mówił, że wybory w nieuznawanych przez Ukrainę tzw. republikach ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL) - są sprzeczne z porozumieniami z Mińska zawartymi 5 września.
Węgrzy idą na rękę Gazpromowi. W zamian... Zdaniem obserwatorów, nowelizacja prawa została zredagowana pod kątem potrzeb węgiersko-rosyjskiej spółki, która miałaby zbudować przebiegający przez Węgry odcinek South Stream.
Albania w UE? "Będziemy gotowi za 10 lat" _ Bardzo ważne jest zapewnienie, że państwa UE będą miały polityczny apetyt na to, aby mieć Albanię i inne państwa zachodnich Bałkanów na pokładzie. Do tanga potrzeba dwojga _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)