Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamach w Bostonie może utrudnić zniesienie wiz dla Polaków

0
Podziel się:

Atak przeprowadzony przez Czeczenów wpłynie na nastawienie Kongresu wobec reformy imigracyjnej - przekonuje profesor Katarzyna Żukrowska, amerykanista ze Szkoły Głównej Handlowej.

Zamach w Bostonie może utrudnić zniesienie wiz dla Polaków
(oder345nn/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bESkBbyt

At** **ak przeprowadzony przez Czeczenów wpłynie na nastawienie Kongresu wobec reformy imigracyjnej - * *przekonuje profesor Katarzyna Żukrowska, amerykanista ze Szkoły Głównej Handlowej.

Tydzień temu w podwójnym zamachu na mecie maratonu bostońskiego, zginęły 3 osoby, około 180 zostało rannych. Dżochar Carnajew został schwytany w nocy z piątku na sobotę czasu warszawskiego. Jego brat - Tamerlan zginął w strzelaninie z policją w piątek rano.

Profesor Katarzyna Żukrowska przyznaje, że kongresmeni mogą po tragedii w Bostonie powstrzymać prace związane z ułatwieniami wizowymi. - _ Generalnie, ocena jest taka, że nie łączy się faktów, ale podświadomość jest podświadomością. W zasadzie o tym, czy obywatele danego kraju mogą przyjeżdżać do USA bez wizy, decyduje statystyka ile tych osób zostaje. I ta statystyka w przypadku Polski się poprawiła _ - mówi Żukrowska.

bESkBbyv

Amerykanista ze Szkoły Głównej Handlowej przypomina, że od dawna Polacy słyszą z ust polityków deklaracje o zniesieniu wiz do USA. - _ Mamy walkę Sikorskiego, obietnicę ambasadora amerykańskiego i obietnicę Obamy, że te wizy zostaną zniesione. To ważne obietnice, ale one mogą nie wystarczyć w sytuacji, gdy ogólny klimat nie sprzyja takim decyzjom _ - mówi Żukrowska.

W połowie kwietnia rozpoczęła się kolejna batalia o zniesienie wiz do USA dla Polaków. W projekcie reformy imigracyjnej zgłoszonej w amerykańskim Senacie znalazły się zapisy o zmianach w Programie Ruchu bezwizowego. Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf liczy, że tym razem się uda.

Większe szanse na zniesienie wiz dla Polaków wynikają z faktu, że odpowiednie zapisy znalazły się w całościowej reformie imigracyjnej, która dotyczy między innymi losu 11 milionów nielegalnych imigrantów. Reformę tę forsuje grupa senatorów z obu amerykańskich partii politycznych. Ryszard Schnepf uważa, że główne starcie zwolenników i przeciwników ustawy nastąpi jesienią. Wierzy, że zakończy się ono pomyślnie dla Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Planowali zamachy poza Bostonem? Młodzi mężczyźni podejrzani o dokonanie zamachów w Bostonie, mogli planować także inne ataki - pisze New York Times, powołując się na władze.
To oni zaatakowali Boston. Jeden z nich nie żyje Policjanci zastrzelili jednego z dwóch podejrzanych o przeprowadzenie zamachu bombowego w Bostonie. Pościg za drugim trwa.
Najnowsze informacje o zamachu w Bostonie Ładunki wybuchowe raniły setki osób, a kilka zabiły. Eksplozje nastąpiły podczas maratonu biegowego z okazji _ Patriots Day _.
bESkBbyW
wiadmomości
wiadomości
KOMENTARZE
(0)