Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Tunezji. Kolejne starcia z policją

0
Podziel się:

W mieście Siljana na północy Tunezji znów dochodziło do starć demonstrantów z policją. Źródła szpitalne poinformowały o trzech osobach rannych. Dzień wcześniej w zamieszkach rannych zostało ponad 250 osób.

Zamieszki w Tunezji. Kolejne starcia z policją
(Keith Roper/Flickr.com/CC)

W mieście Siljana na północy Tunezji znów dochodziło do starć demonstrantów z policją. Źródła szpitalne poinformowały o trzech osobach rannych. Dzień wcześniej w zamieszkach rannych zostało ponad 250 osób.

Policja użyła w czwartek znacznej ilości gazów łzawiących do rozpędzenia kilkuset demonstrantów, którzy usiłowali zaatakować posterunek policji. Do starć z policją doszło też w okolicznych miejscowościach.

Demonstranci domagają się dymisji władz prowincji, uwolnienia osób zatrzymanych w związku z różnymi atakami w 2011 i 2012 r., a także pomocy materialnej.

Główna tunezyjska centrala związkowa UGTT zaapelowała o kolejną demonstrację w piątek, aby zażądać dymisji gubernatora Ahmeda Mahdżubiego, a także wprowadzenia programu rozwoju gospodarczego regionu.

_ - Apeluję do mieszkańców regionu o udział w piątek w symbolicznym dwukilometrowym marszu na Tunis _ - powiedział sekretarz generalny UGTT Nedżib Sebti.

Przedstawiciel rządzącej w Tunezji islamskiej Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda) potępił zamieszki w Siljanie, widząc w nich rękę _ kontrrewolucjonistów _.

_ - Demonstracje przekształciły się w przemoc i ataki na symbole państwa i zdobycze narodu. Naród nie pozwoli w przyszłości wrócić kontrrewolucjonistom _ - powiedział kierownik biura politycznego tej partii Ameur Larajed.

Kilkudniowe zamieszki w Siljanie są najpoważniejszymi w Tunezji od września, kiedy w starciach przed ambasadą USA w Tunisie podczas protestów przeciwko antyislamskiemu filmowi _ Niewinność muzułmanów _ zginęły cztery osoby, a co najmniej 40 zostało rannych.

We wtorek Bank Światowy zaaprobował wartą 500 mln dol. pożyczkę dla Tunezji, by pomóc jej w przezwyciężeniu zapaści gospodarczej, w jakiej pogrążyła się dwa lata temu po powstaniu przeciw poprzedniemu reżimowi. Obalony został wówczas, po 23 latach rządów, prezydent Zin el-Abidin Ben Ali.

Fundusze z Banku Światowego mają przyśpieszyć ożywienie gospodarcze w kraju, zasilając sektor finansowy i wspomagając reformy, które mają zasadnicze znaczenie dla wyrównania nierówności społecznych w Tunezji.

Czytaj więcej w Money.pl
Tunezja: 100 rannych w manifestacjach Protestujący domagali się pomocy materialnej i uwolnienia więźniów zatrzymanych od 2011 roku.
Prezydent tego kraju uspokaja Amerykanów Monsif Marzuki w przesłaniu do amerykańskich przyjaciół zapewnił, że przemoc nie jest reprezentatywna dla jego kraju. Ponownie potępił piątkowy atak na ambasadę USA w stolicy kraju, Tunisie.
Islamiści czują się obrażeni wystawą. Walki Władze Tunezji potępiły w środę radykalnych islamistów, którzy sprowokowali trwające od kilku dni zamieszki.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)