Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Lotnisko Chopina zostanie zamknięte. Decyzja zapadała

306
Podziel się:

Lotnisko Chopina pożegna się z lotami pasażerskimi.

Lotnisko Chopina pożegna się z lotami pasażerskimi.
Lotnisko Chopina pożegna się z lotami pasażerskimi. (Flickr/Kuba Bożanowski (CC BY 2.0))

O planach likwidacji warszawskiego portu mówiło się od pewnego czasu w kontekście budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pełnomocnik rządu do budowy CPK - Mikołaj Wild - ostatecznie potwierdził, że w 2027 cały ruch pasażerki zostanie przeniesiony.

O dalszych losach Lotniska Chopina zadecydować miano w okolicach 2025 roku – tak jeszcze we wrześniu zapewnił pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild, o czym informowaliśmy w money.pl.

- Pozostaje pytanie, co z tym atrakcyjnym terenem - to jest 600 hektarów niemal w centrum miasta - skomunikowanym dwom trasami szybkiego ruchu, siecią kolejową. I tutaj mamy 10 lat na podjęcie tej decyzji. Po jednej stronie są względy obronności - mamy tam również lotnisko wojskowe. Ale po drugiej stronie są koszty utrzymania tych 600 hektarów – zaznaczał w Sejmie.

Ostateczna deklaracja padła już teraz. To już pewne – zaznacza warszawska TVP3 - stołeczne Lotnisko imienia Fryderyka Chopina zostanie zamknięte dla ruchu pasażerskiego. Potwierdził na antenie Mikołaj Wild.

Zobacz także: Stanisławów w gm. Baranów. To tu powstanie Centralny Port Lotniczy "Solidarność"

Pasażerowie będą mogli korzystać jedynie z oddalonego o 45 km od Warszawy lotniska Solidarność, które ma powstać w Stanisławowie. To właśnie gminę Baranów wybrano na lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego.

A co ze starym portem Chopina? Będzie pełnił inną funkcję. Lądować mają na nim jedynie samoloty wojskowe, duże transportowe oraz czarterowe.

Jak przypomina PAP, obecne lotnisko obsługuje około 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce. Już teraz port zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. W 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(306)
Prawdziwy Kat...
6 lat temu
No będzie miejsce na bazylikę. Brakuje takiego kościoła w Warszawie
Eik
7 lat temu
Lotnisko wojskowe przenieść na Modlin a tereny na Okęciu pod zabudowę deweloperską. Będą środki na Centralny Port Lotniczy.
Leszcz
7 lat temu
To jest zemsta PIS-u na Warszawiakach. Nie mogą zdobyć Warszawy, to zrobią im jesień średniowiecza.
Tado1965
7 lat temu
LOTNISKO I SKLEPY zamknąć,rozebrać wreszcie PAŁAC KULTURY i będzie świetnie
As
7 lat temu
Za 10 lat to i tak by musiało iść do remontu. A tak będzie nowe lepsze.
...
Następna strona