Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaprzysiężenie Baracka Obamy. Na żywo z Waszyngtonu

0
Podziel się:

Jako pierwszy przysięgał wiceprezydent Joe Biden. Po nim uroczystą formułę wygłosił Barack Obama.

Zaprzysiężenie Baracka Obamy. Na żywo z Waszyngtonu
(PAP/EPA)

*Barack Obama uroczyście zaprzysiężony na drugą prezydencką kadencję. *

Podczas ceremonii na schodach waszyngtońskiego Kapitolu amerykański prezydent wygłosił tekst przysięgi. W tym roku Barack Obama przysięgał na 2 egzemplarze Biblii - należące w przeszłości do Abrahama Lincolna i Martina Luthera Kinga.

[Aktualizacja 19:53]

- _ Ja Barack Obama przysięgam uroczyście urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych wiernie sprawować, konstytucji Stanów Zjednoczonych dochować, strzec i bronić ze wszystkich swych sił _ - mówił prezydent USA.

Amerykański prezydent wygłosił również inauguracyjne przemówienie. Szczególnie akcentował wspólnotę i równość Amerykanów. Słowa _ wspólnota _ i _ równość _ padły w przemówieniu po 7 razy. _ Wciąż wierzymy, że każdy obywatel zasługuje na podstawowy zakres bezpieczeństwa i godności. Musimy podjąć trudne wybory, by ograniczyć koszt opieki zdrowotnej i wysokość długu _ - mówił Barack Obama.

Amerykański przywódca podkreślał również, że jego druga kadencja będzie kontynuacją pierwszej. Nasza podróż nie będzie zakończona dotąd gdy nie znajdziemy lepszej drogi do przyjęcia imigrantów, którzy wciąż postrzegają Amerykę jako kraj szans - przekonywał prezydent USA.

W uroczystości zaprzysiężenia Baracka Obamy uczestniczyło kilkaset tysięcy osób. Teraz na ulicach Waszyngtonu odbywa się parada z okazji zaprzysiężenia prezydenta.

Parada sławnych gości

Dzisiejsza uroczystość miała symboliczny charakter, bowiem wiążące prawnie zaprzysiężenie odbyło się już wczoraj. Dodatkowo inauguracja wypadła w 50. rocznicę słynnego przemówienia Martina Luthera Kinga.

Na zaprzysiężeniu pojawiło się wiele sław, między innymi piosenkarka Beyonce Knowles, która wykonała hymn Stanów Zjednoczonych. Wśród zaproszonych gości nie mogło też zabraknąć byłych prezydentów USA - Jimmy'ego Cartera i Billa Clintona z małżonkami.

Gwiazdy na zaprzysiężeniu Baracka Obamy

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/gwiazdy-na-zaprzysiezeniu-baracka-obamy-g485568.html)

Trzy duże priorytety w drugiej kadencji Obamy

Chodzi o wycofanie wojsk z Afganistanu, ograniczenie długu publicznego i ustawę o imigrantach - wylicza dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas z Uczelni Vistula, publicysta tygodnika _ W Sieci _.

W ocenie eksperta, Barack Obama ma dwie możliwości zakończenia wojny w Afganistanie - Albo się całkowicie wycofa, albo zostawi niewielką liczbę oddziałów w razie jakby Al Kaida się odradzała.

Jak podkreśla, pilną potrzebą Baracka Obamy będzie ograniczenie rosnącego długu publicznego. W przeciwnym razie ta kwestia zaważy na kolejnych wyborach - ostrzega amerykanista. _ - Najostrzejszym problemem jest dług publiczny. Tylko ten federalny przekroczył 100 procent wartości rocznego PKB USA. Teraz chodzi o to aby tak go zmniejszać, by nie uderzyło to w pozycję demokratów _.

Jego zdaniem Obama powinien zająć się również istotną kwestią społeczną, dotykającą nawet kilkunastu milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. -_ Chodzi o rozstrzygnięcie problemu nielegalnych imigrantów. Jest ich ponad 10 milionów i jak dotąd nikomu nie udało się rozwiązać tego problemu - _mówi ekspert.

Nowe zamknięcie zamiast nowego otwarcia Zdaniem amerykanisty doktora Marka Kawy z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP, prezydent Stanów Zjednoczonych w swojej drugiej kadencji jeszcze bardziej skupi się na sprawach krajowych. O _ zamknięciu _ Obamy świadczą ostatnie zmiany w gabinecie - mówi dr Marek Kawa. Jak zaznacza ekspert, główną osią działań Baracka Obamy na polu krajowym będzie gospodarka.

Dr Marek Kawa podkreśla, że w polityce zagranicznej amerykański prezydent będzie raczej odgrywał rolę arbitra, a nie aktywnego gracza. _ - Raczej skupi się na konfliktach na Bliskim Wschodzie i w Azji. Kwestia Europy nie powróci w jego polityce - _ mówi Kawa.

Czytaj więcej w Money.pl
USA: uroczystości w cieniu tragedii Według ekspertów Obama w przemówieniu w poniedziałek wyeksponuje temat kontroli broni palnej.
Obamie będzie coraz trudniej. Dlaczego? Priorytetem dla Obamy są reformy w kraju, ale czekają go tez wyzwania na arenie międzynarodowej.
Obama zostanie gubernatorem w Kenii? Malik Obama, brat amerykańskiego prezydenta, twierdzi, że jest najlepszym kandydatem. Wystartuje w wyborach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)