Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zardari oficjalnie złożył urząd prezydenta

0
Podziel się

Zardari objął urząd prezydencki po wyborach w 2008 roku. Komentatorzy oceniają, że w zwycięstwie pomogło mu współczucie wyborców z powodu śmierci jego żony, która zginęła w zamachu.

Zardari oficjalnie złożył urząd prezydenta
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS)
bEpWiNEB

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari oficjalnie złożył urząd, na dzień przed inauguracją swego następcy. To pierwszy cywilny przywódca tego kraju, który odchodzi ze stanowiska zgodnie z harmonogramem wytyczonym przez wybory - zauważają politycy.

Czterej cywilni prezydenci Pakistanu przed Zardarim - Fazal Elahi Chaudhry, Ghulam Ishaq, Faruk Leghari i Rafiq Tarar - nie dotrwali do końca swoich kadencji ze względu na wojskowy zamach stanu lub wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Zardari objął urząd prezydencki po wyborach w 2008 roku. Komentatorzy oceniają, że w zwycięstwie pomogło mu współczucie wyborców z powodu śmierci jego żony, premier Benazir Bhutto, która rok wcześniej zginęła w zamachu.

bEpWiNED

Już w latach 80. i 90. był wielokrotnie oskarżany o korupcję, dzięki czemu uzyskał przydomek _ Pan 10 Procent _ od wysokości _ marży _, jaką rzekomo pobierał przy podejrzanych transakcjach. Oskarża się go m.in. o zakupienie nieruchomości w Wielkiej Brytanii za łapówki uzyskane na kontraktach rządowych, a także o ukrycie ok. 60 mln dolarów w szwajcarskim banku.

Przez ostatnich pięć lat udawało mu się unikać odpowiedzialności karnej dzięki prezydenckiemu immunitetowi. Opuszczając urząd, zostawia kraj w położeniu niegodnym pozazdroszczenia.

_ Gospodarka sięgnęła dna, bezrobocie i dług publiczny podwoiły się, wzrosła bieda, zagraniczni inwestorzy opuścili kraj, brakuje prądu w domach i firmach, terroryzm osiągnął najwyższy dotąd poziom, kraj jest izolowany zarówno w regionie, jak i na arenie światowej _ - punktuje anglojęzyczny tygodnik _ Friday Times _.

Inna pakistańska gazeta _ The News _ przewiduje z kolei, że miną długie lata, nim wymiar sprawiedliwości będzie w stanie _ dojść kto, co i jak rozkradł _ za jego rządów.

bEpWiNEJ

Mimo tych nieprzychylnych komentarzy Pakistańska Partia Ludowa (PPP) Zardariego w wykupionej w największych dziennikach reklamie przedstawia swojego przywódcę jako _ postać o historycznym znaczeniu _, którego największym osiągnięciem było _ ożywienie ducha konstytucji z 1973 roku _, co dało większą autonomię prowincjom.

Doradcy ogłosili, że Zardari przeniesie się do nowo zbudowanej, luksusowej willi w Lahaur we wschodnim Pakistanie, którą otrzymał w prezencie od kontrowersyjnego magnata na rynku nieruchomości, Riaza Malika. W nowej siedzibie były szef państwa ma zająć się przygotowywaniem strategii dla swojego ugrupowania na wybory parlamentarne w 2018 r.

Jutro odbędzie się uroczyste zaprzysiężenie następcy Zardariego, Mamnoona Hussaina. Został on wybrany na prezydenta 30 lipca przez członków pakistańskiego Zgromadzenia Narodowego i Senatu oraz parlamentów prowincji.

Czytaj więcej w Money.pl
Były prezydent chce wrócić i przejąć władzę Przebywający od blisko trzech lat w Dubaju były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf oświadczył, że zamierza w tym miesiącu wrócić do ojczyzny i wziąć udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Wybory na Mali. Przegrany uznał porażkę _ Moi bliscy i ja pogratulowaliśmy zwycięstwa panu Keicie, przyszłemu prezydentowi Mali. Niech Bóg pobłogosławi Mali _ - napisał Cisse na Twitterze.
Prezydent Zimbabwe: Odejdę, gdy przegram Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe ocenił, że jego szanse na wygraną są tak wysokie jak w roku 1980, gdy kraj ogłosił niepodległość.
bEpWiNEK

14535094 14535084 arch.

bEpWiNFe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)