Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zarobki kobiet stale rosną. Co piątą rodzinę w Polsce utrzymuje żona lub partnerka

Zarobki kobiet stale rosną. Co piątą rodzinę w Polsce utrzymuje żona lub partnerka

Pozycja ekonomiczna kobiet w społeczeństwie stale rośnie Fot. Parlament Europejski
Pozycja ekonomiczna kobiet w społeczeństwie stale rośnie

Najnowsze badania GUS pokazały, jak zmieniła się pozycja ekonomiczna kobiet. Wśród badanych małżeństw i związków partnerskich w 21 proc. przypadkach to właśnie kobiety mają większy udział w budżecie domowym.

Zarobienie na utrzymanie rodziny nie leży tylko na barkach mężczyzny. Z badań aktywności ekonomicznej ludności przeprowadzonych przez GUS tradycyjny podział ról zaczyna się zmieniać – donosi "Forsal".

Jeszcze w 1993 roku kobiet, które zarabiały w związku lepiej od partnera było zaledwie 13 proc. Dziś ten odsetek urósł do 21 proc. – wynika z danych GUS.

Większa zdolność ekonomiczna kobiet jest jeszcze bardziej widoczna w momencie, kiedy przeanalizuje się wszystkie gospodarstwa domowe, a więc również takie, w których mamy odczynienia z samotnym rodzicielstwem, albo wdowstwem. Wówczas kobiet lepiej sytuowanych rośnie do blisko 40 proc.

Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn się zmniejsza:

 

 

Co jest powodem lepszej sytuacji ekonomicznej pań? Z całą pewnością większa liczba kobiet z wyższym wykształceniem. Jak podaje powołujący się na GUS Forsal, dobrze wykształconych Polek jest o blisko 70 proc więcej niż przed dekadą i stanowią liczbę 4,3 mln osób.

To przekłada się z kolei na zajmowane stanowiska. Jak pialiśmy w money.pl, jesteśmy w czołówce Wspólnoty pod względem udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych. Polska w rankingu UE zajmuje - na równi ze Słowenią - zaszczytne drugie miejsce. W obu krajach udział kobiet kierowników wyniósł 41 proc. Wyprzeda nas pod tym względem jedynie Łotwa (47 proc.).

Naturalnym jest więc zwiększenie udziału kobiet w budżetach domowych. Jak podał Eurostat, Polki zarabiają o około 7,7 proc mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Choć lepszy wynik w UE odnotowano w Luksemburgu i we Włoszech (po 5,5 proc.), w Rumunii (5,8 proc.), Belgii (6,5 proc.), to wciąż jesteśmy w czołówce.

Czytaj także
Polecane galerie
egoistaplus
2017-11-24 07:27
Moim zdaniem nie jest to raczej powód do radości bo należy zadać pytanie -jaka jest przyczyna tych lepszych zarobków? Czyżby raptem fachowość i kompetencje kobiet wzrosły? A może niektórzy szefowie firm patrzą na to w taki oto sposób? - kobieta/pracownik tym więcej czasu spędzi w pracy im gorzej jej się układa w domu z mężem/partnerem. A jeżeli na dodatek zarobki jej męża/partnera będą relatywnie niskie wtedy Szef jako supermen zyskuje podwójnie a nawet potrójnie. Dostaje wszystko /hehe dosłownie/ za darmo i nie musi płacić. Tą historyjkę usłyszałem w Mc.Donaldzie -rozmawiało sobie dwóch właścicieli firm.
Jan s.
2017-11-23 12:42
Kobieta jest.kobietą pracującą JAK mawiała KWIATKOSIA chwała jej ZA TO A to ze wykorzystują PŁEĆ PIĘKNĄ TO JEST CHWYT pniżej pasa WSTYD nasze PANIE pracują 2 razy wiecej
DiabloPl
2017-11-23 03:10
Nareszcie szowinizm upada
Pokaż wszystkie komentarze (10)