Notowania

Zarobki kobiet stale rosną. Co piątą rodzinę w Polsce utrzymuje żona lub partnerka

Najnowsze badania GUS pokazały, jak zmieniła się pozycja ekonomiczna kobiet. Wśród badanych małżeństw i związków partnerskich w 21 proc. przypadkach to właśnie kobiety mają większy udział w budżecie domowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)
Pozycja ekonomiczna kobiet w społeczeństwie stale rośnie

Zarobienie na utrzymanie rodziny nie leży tylko na barkach mężczyzny. Z badań aktywności ekonomicznej ludności przeprowadzonych przez GUS tradycyjny podział ról zaczyna się zmieniać – donosi"Forsal".

Jeszcze w 1993 roku kobiet, które zarabiały w związku lepiej od partnera było zaledwie 13 proc. Dziś ten odsetek urósł do 21 proc. – wynika z danych GUS.

Większa zdolność ekonomiczna kobiet jest jeszcze bardziej widoczna w momencie, kiedy przeanalizuje się wszystkie gospodarstwa domowe, a więc również takie, w których mamy odczynienia z samotnym rodzicielstwem, albo wdowstwem. Wówczas kobiet lepiej sytuowanych rośnie do blisko 40 proc.

Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn się zmniejsza:

Co jest powodem lepszej sytuacji ekonomicznej pań? Z całą pewnością większa liczba kobiet z wyższym wykształceniem. Jak podaje powołujący się na GUS Forsal, dobrze wykształconych Polek jest o blisko 70 proc więcej niż przed dekadą i stanowią liczbę 4,3 mln osób.

To przekłada się z kolei na zajmowane stanowiska. Jak pialiśmy w money.pl,jesteśmy w czołówce Wspólnoty pod względem udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych. Polska w rankingu UE zajmuje - na równi ze Słowenią - zaszczytne drugie miejsce. W obu krajach udział kobiet kierowników wyniósł 41 proc. Wyprzeda nas pod tym względem jedynie Łotwa (47 proc.).

Naturalnym jest więc zwiększenie udziału kobiet w budżetach domowych. Jak podał Eurostat, Polki zarabiają o około 7,7 proc mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Choć lepszy wynik w UE odnotowano w Luksemburgu i we Włoszech (po 5,5 proc.), w Rumunii (5,8 proc.), Belgii (6,5 proc.), to wciąż jesteśmy w czołówce.

Tagi: kobiety, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2017

ALIMENCIARZMam nadzieje, że wreszcie sądy będą sprawiedliwie oceniać możliwości zarobkowania mężczyzn i kobiet. Bo obecnie przy takim samym wykształceniu sąd … Czytaj całość

22-11-2017

designerJak się ma fach w ręku to płeć nie jest żadnym wyznacznikiem.

22-11-2017

nunuA owa statystyka uwzględnia to, że wielu rzemieślników zakłada firmy na żony, które nie mają pojęcia co firmują ? Znam co najmniej kilku takich.

Rozwiń komentarze (10)