Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska w czołówce Europy. Mamy największy udział kobiet wśród kierowników

Polska w czołówce Europy. Mamy największy udział kobiet wśród kierowników

Co trzeci kierownik u Unii Europejskiej to kobieta. Fot. StudioLaMagica
Co trzeci kierownik u Unii Europejskiej to kobieta.
Kobiety zarabiają mniej i rzadziej zajmują kierownicze stanowiska. Eurostat zbadał sytuację kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że Polska na tle Wspólnoty wypada całkiem dobrze i mamy czym się szczycić.

Jedna trzecia kierowników u Unii Europejskiej to kobiety – wynika z danych Eurostatu. W żadnym kraju członkowskim odsetek kobiet na wysokich stanowiskach nie przekroczył 50 proc. Mimo tego, najwięcej kobiet kierowników było w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska w rankingu UE zajmuje - na równi ze Słowenią - zaszczytne drugie miejsce. W obu krajach udział kobiet kierowników wyniósł 41 proc. Wyprzeda nas pod tym względem jedynie Łotwa (47 proc.). Stosunkowo dobry wynik osiąga również: Litwa, Węgry i Szweja, gdzie kobiety stanowią 39 proc.

Największą nierówność w karierze zawodowej odnotowano w Luksemburgu (18 proc), Czechach, Holandii i Grecji (po 25 proc.).

Również pod względem różnicy w zarobkach mamy czym się chwalić. Mimo że, jak wynika z raportu, przeciętnie we wszystkich krajach UE kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni – średnio o 16,3 proc (wg przeciętnych stawek godzinowych brutto) – nad Wisłą ta różnica jest ponad 2 razy mniejsza.

Polki zarabiają o około 7,7 proc mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Choć lepszy wynik w UE odnotowano w Luksemburgu i we Włoszech (po 5,5 proc.), w Rumunii (5,8 proc.), Belgii (6,5 proc.), to wciąż jesteśmy w czołówce.

Jak podkreślają autorzy raportu, różnice w wynagrodzeniach częściowo można wyjaśnić indywidualnymi cechami pracowników np. posiadanym doświadczeniem czy wykształceniem, a także podziałem związanym ze specyfiką różnych sektorów gospodarki i profesji ( w niektórych branżach/zawodach różnica między zarobkami mężczyzn i kobiet jest większa niż w innych).

Dodatkowym aspektem jest to, że w Unii średnio blisko jedna trzecia kobiet pracuje na część etatu. W Holandii stosunek ten sięga nawet 77 proc. Ale już w Polsce zaledwie 10 proc. kobiet pracowało w niepełnym wymiarze (wobec 4 proc. mężczyzn).

W ogóle współczynnik zatrudnienia w UE był wyższy dla mężczyzn - 72 proc. niż dla kobiet - 61 proc. Co ciekawe, autorzy raportu, zauważyli pewną prawidłowość. Im więcej dzieci w rodzinie, tym większa różnica między wskaźnikiem zatrudnienia kobiet a mężczyzn.

W rodzinach typu 2+1, czyli z jednym dzieckiem pracowało 71 proc. kobiet i 85 proc mężczyzn. W modelu 2+2 odpowiednio 70 proc i 89 proc. Ale już w rodzinach z trojgiem i więcej dzieci współczynnik zatrudnienia spadł do 55 proc. dla kobiet, w porównaniu z 84 porc. dla mężczyzn.

praca, eurostat, zarobki, różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn
Czytaj także
Polecane galerie
Bo tak.
2017-11-11 10:21
Wchodzę poczytać komentarze i jak zawsze nie zawodzę się xD
Ekonomista
2017-11-05 22:34
To wszystko jasne... Wiadomo już dlaczego Luksemburg jest w czołówce pod względem rozwoju ekonomicznego.
Korwin
2017-11-05 20:42
Czyli jak zwykle Korwin ma rację!!!
Pokaż wszystkie komentarze (12)