Notowania

praca
18.10.2017 10:24

Polska w czołówce Europy. Mamy największy udział kobiet wśród kierowników

Jedna trzecia kierowników u Unii Europejskiej to kobiety.

Podziel się
Dodaj komentarz
(StudioLaMagica)
Co trzeci kierownik u Unii Europejskiej to kobieta.

Kobiety zarabiają mniej i rzadziej zajmują kierownicze stanowiska. Eurostat zbadał sytuację kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że Polska na tle Wspólnoty wypada całkiem dobrze i mamy czym się szczycić.

Jedna trzecia kierowników u Unii Europejskiej to kobiety – wynika z danych Eurostatu. W żadnym kraju członkowskim odsetek kobiet na wysokich stanowiskach nie przekroczył 50 proc. Mimo tego, najwięcej kobiet kierowników było w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska w rankingu UE zajmuje - na równi ze Słowenią - zaszczytne drugie miejsce. W obu krajach udział kobiet kierowników wyniósł 41 proc. Wyprzeda nas pod tym względem jedynie Łotwa (47 proc.). Stosunkowo dobry wynik osiąga również: Litwa, Węgry i Szweja, gdzie kobiety stanowią 39 proc.

Największą nierówność w karierze zawodowej odnotowano w Luksemburgu (18 proc), Czechach, Holandii i Grecji (po 25 proc.).

Również pod względem różnicy w zarobkach mamy czym się chwalić. Mimo że, jak wynika z raportu, przeciętnie we wszystkich krajach UE kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni – średnio o 16,3 proc (wg przeciętnych stawek godzinowych brutto) – nad Wisłą ta różnica jest ponad 2 razy mniejsza.

Polki zarabiają o około 7,7 proc mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Choć lepszy wynik w UE odnotowano w Luksemburgu i we Włoszech (po 5,5 proc.), w Rumunii (5,8 proc.), Belgii (6,5 proc.), to wciąż jesteśmy w czołówce.

Jak podkreślają autorzy raportu, różnice w wynagrodzeniach częściowo można wyjaśnić indywidualnymi cechami pracowników np. posiadanym doświadczeniem czy wykształceniem, a także podziałem związanym ze specyfiką różnych sektorów gospodarki i profesji ( w niektórych branżach/zawodach różnica między zarobkami mężczyzn i kobiet jest większa niż w innych).

Dodatkowym aspektem jest to, że w Unii średnio blisko jedna trzecia kobiet pracuje na część etatu. W Holandii stosunek ten sięga nawet 77 proc. Ale już w Polsce zaledwie 10 proc. kobiet pracowało w niepełnym wymiarze (wobec 4 proc. mężczyzn).

W ogóle współczynnik zatrudnienia w UE był wyższy dla mężczyzn - 72 proc. niż dla kobiet - 61 proc. Co ciekawe, autorzy raportu, zauważyli pewną prawidłowość. Im więcej dzieci w rodzinie, tym większa różnica między wskaźnikiem zatrudnienia kobiet a mężczyzn.

W rodzinach typu 2+1, czyli z jednym dzieckiem pracowało 71 proc. kobiet i 85 proc mężczyzn. W modelu 2+2 odpowiednio 70 proc i 89 proc. Ale już w rodzinach z trojgiem i więcej dzieci współczynnik zatrudnienia spadł do 55 proc. dla kobiet, w porównaniu z 84 porc. dla mężczyzn.

Tagi: praca, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2017

JKCzyli feministki w Polsce sieją ferment. Tyle się mówi o nierównych płacach i szansach na rozwój, a tu widać że szanse są takie same tylko nie każdy z … Czytaj całość

18-10-2017

coWiększość samobójców i osób ginących podczas pracy to mężczyźni, ale czy ktoś to bada?

18-10-2017

hORnETto teraz takie modne ale nie wiem czy to powód do dumy lepiej żeby kierownikiem był / była osoba profesjonalna Znam kilka kobiet na tym stanowisku … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)