Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
3,5 tys. na rękę dla posła. Tego chcą Polacy

3,5 tys. na rękę dla posła. Tego chcą Polacy

Polacy nie chcą, by poseł zarabiał więcej od przeciętnego Polaka Fot. STANISLAW KOWALCZUK
Polacy nie chcą, by poseł zarabiał więcej od przeciętnego Polaka
Niemal połowa Polaków jest zdania, że zarobki posłów nie powinny przekraczać 5 tys. brutto, czyli ok. 3,5 tys. na rękę. Jedynie 7 proc. uważa natomiast, że wynagrodzenie brutto w Sejmie powinno być większe niż 10 tys.

Dokładnie 49 proc. ankietowanych chce, by uposażenie posłów nie było większe niż 3550 zł netto - wynika z sondażu Gazety.pl. Kolejne 30 proc. respondentów jest z kolei zdania, że odpowiednia pensja parlamentarzysty mieści się w przedziale 3,5-5,2 tys. netto.

Zarobki posłów. Pracują ciężej niż inni Polacy? Zobacz wideo:

Zaledwie 3 proc. chce, by poselska pensja wynosiła powyżej 12,5 tys. brutto, co daje ok. 8770 zł netto. W tej chwili poseł zarabia nieco ponad 10 tys. zł brutto, ale dodatkowo przysługuje mu dieta, która przekracza 2,5 tys. Pieniądze te mają pokrywać koszty pracy związane z wykonywaniem mandatu.
Posłowie niedawno opowiedzieli się za obniżką uposażenia parlamentarzystów o 20 proc., jednak ustawą nie zajął się Senat podczas ostatniego posiedzenia.

Czytaj też: Kaczyński obniży pensje posłom i senatorom. "Do polityki nie idzie się dla pieniędzy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.plCzytaj także
Polecane galerie
podatnik
2018-05-29 17:46
Powinni jeszcze oddać wypłacone im ponad tą wysokość wynagrodzenia - jeśli nie mają niech zaciągną kredyt jak zaciągają na konto Polski.
tur
2018-05-29 11:44
No własnie, 5 tyś powinno im wystarczyć. przecież podróże mają za darmo, dochodzi kwota wolna od podatku i pieniądze na biura.
xxx
2018-05-22 12:50
tak 3 tys a beda krasc dwa razy wiecje ja bym im dal i 40 tys zeby nie kradli i zeby uczciwie pracowali
Pokaż wszystkie komentarze (41)