Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł

Zasiłki pielęgnacyjne wyższe o 100 zł

Fot. Alexshalamov/Dreamstime
W pierwszym kwartale przyszłego roku osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne otrzymają dodatkowe 100 zł miesięcznie - przewiduje podjęta uchwała Rady Ministrów.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów podjęła uchwałę, która przewiduje ustanowienie rządowego programu zakładającego przyznanie osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne - matce, ojcu lub opiekunowi faktycznemu dziecka - pomocy finansowej w wysokości 100 zł miesięcznie. Pomoc będzie wypłacana od 1 stycznia do 31 marca 2012 r., przyznawana jest niezależnie od dochodu.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny otrzymują: matka albo ojciec (lub faktyczni opiekunowie), którzy rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem.

Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć do 31 stycznia, a w przypadku, gdy świadczenie pielęgnacyjne przyznano po tym dniu - w ciągu 7 dni, od kiedy decyzja ta stała się ostateczna.

Pomoc będzie wypłacana w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Będzie ją przyznawał i wypłacał organ realizujący w danej gminie świadczenia rodzinne (czyli wójt, burmistrz, prezydent miasta lub ośrodek pomocy społecznej).

Podwyższenia kwoty zasiłku domagały się rodziny niepełnosprawnych dzieci. W poprzednich latach organizowano protesty pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Jesienią premier Donald Tusk spotkał się z rodzinami niepełnosprawnych dzieci i zapewnił, że otrzymają podwyżkę świadczenia.

Dodatkowa pomoc - 100 zł w listopadzie i w grudniu - została już raz przyznana przez Radę Ministrów w październiku. Premier zapowiadał wówczas, że jest to początek zmian dla rodzin, które na pełny etat opiekują się bliskimi, których niepełnosprawność nakazuje całodobową opiekę.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł i nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.

O polityce socjalnej rządu czytaj w Money.pl
Ważne zmiany w wypłatach "becikowego"
Aby je otrzymać, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie, że matka od co najmniej 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką lekarza.
Bez tego nie licz na 1000 zł. Nowe w becikowym
Od przyszłego roku, aby otrzymać tzw. becikowe, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie, że matka od co najmniej 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką lekarza.
Rząd ujawnił o ile podniesie emerytury
Każdy dostanie taką samą podwyżkę. Z budżetu pójdzie na ten cel blisko 7 mld złotych.
matka, ojciec, pielęgnacyjny, niepełnosprawne dziecko
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zuzia312
87.207.206.* 2013-03-19 15:42
nie wprowadzajcie ludzi w blad zasilek pielegnacyjny wynosi niezminnie od lat 153 zl
lidka1001
46.174.238.* 2013-02-19 12:46
jestem samotną matką opiekuje sie córką która jest niepełnosprawna od urodzenia.popieram że zasiłek nie uległ zmianie.P.Tusk olewa również matki które chcą pracować żeby sie w MOPSie nie poniżać o jakieś grosze.A przecież nasze dzieci nie wyzdrowieją jak przestaniemy pracować.To czym sie zajmuje i co uchwala nasz rząd jest chore.Niech dadzą sobie te zasiłki,zapomogi,świadczenia i z nich żyją a niepełnosprawnym ich pensje!!!!!!!!!!!!!!!
dorota 97
93.105.223.* 2013-01-02 19:11
jakieś żarty są z tym zasilkiem 153 zł koszmar wszystko podnoszą a nam nic
Zobacz więcej komentarzy (12)