Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
po
13.08.2013 18:41

Zaskakujące wyniki sondażu. PO odrabia straty

Według przedstawicieli CBOS, wyniki sondażu świadczą o stanie chwiejnej równowagi na scenie politycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w sierpniu, 25 proc. głosów zdobyłaby PO, a 24 proc. PiS - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD z 9 proc. poparcia i PSL - 5 proc..

Platforma Obywatelska zanotowała wzrost poparcia o 1 punkt proc. (z 24 do 25 proc.) w stosunku do analogicznego badania z lipca; poparcie dla PiS w tym czasie spadło o dwa punkty procentowe - z 26 do 24 proc.

CBOS podkreśla, że w sierpniu zanotowano niewielki spadek notowań PiS, co okazało się wystarczające do zmiany lidera. Według twórców sondażu, może to świadczyć o tym, że w obecnym układzie sił bliżej jest do _ stanu chwiejnej równowagi _ niż do wyraźnej przewagi jednej z dwóch najważniejszych partii.

Według autorów badania takie notowania PO w sierpniu mogą być związane ze zwiększoną obecnością tego ugrupowania w mediach; jest to skutek _ nietypowej _ wewnętrznej kampanii, związanej z wyborami lidera partii.

Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD z 9 proc. poparciem (wzrost o 2 punkty proc.) oraz PSL - 5 proc. (bez zmian).

Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazły się: Ruch Palikota - 2 proc. (o 1 punkt procentowy mniej niż w lipcu), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i Solidarna Polska (które uzyskały po 2 pkt proc., bez zmian) oraz PJN, która uzyskała 1 proc. głosów (bez zmian).

CBOS zwraca uwagę, że poparcie dla partii zostało policzone na podstawie odpowiedzi tych osób, które zadeklarowały, że na pewno wzięłyby udział w wyborach. W pierwszej dekadzie sierpnia chęć udziału w wyborach zadeklarowało 52 proc. dorosłych Polaków, o 7 punktów procentowych mniej niż w lipcu.

19 proc. badanych przez CBOS wskazało, że nie wie, czy wzięłoby udział w wyborach, 28 proc. - że na pewno nie poszłoby do urn.

CBOS zaznacza, że najwyraźniejszą zmianą zanotowaną w sierpniowym badaniu jest duży spadek deklarowanej frekwencji wyborczej, najniższej od czasu wyborów w 2011 r. Gdyby nie okres wakacyjny - zauważają twórcy sondażu - można by mówić o wzroście zniechęcenia Polaków do partii politycznych i wyborów.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowo wybranych dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowe poparcie dla PiS. Najnowszy sondaż Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, te cztery partie znalazłyby się w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.
Tego nie było od lat. PiS nokautuje Platformę Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzęń, partia Jarosława Kaczyńskiego jest liderem.
Najnowszy sondaż. Kto chce głosować na PO? Do zwolenników rządu Donalda Tuska zalicza się obecnie 25 procent badanych, a do jego przeciwników 44 procent - wynika z badania CBOS.
Tagi: po, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz