Notowania

prawo pracy
14.09.2014 07:35

Zatrudnieni pracują ponad dopuszczalne normy czasu

Zatrudnieni, pracują ponad dopuszczalne normy czasu. Tak wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)

Jak mówi rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, niektórzy pracownicy w skontrolowanych firmach mieli nawet ponad 800 godzin nadliczbowych przy limicie ustalonym na 384 godziny. Nie lepsze są wyniki kontroli przeprowadzonych w tym roku. _ Kontrole ujawniły przypadki rażących naruszeń. W jednym z zakładów zatrudnieni wykonywali pracę nawet przez 35 godzin bez jakiejkolwiek przerwy. W innym pracowali przez siedem kolejnych dni _ - mówi Rutkowska.

Kontrole wykazały też, iż wciąż nieprzestrzegane są normy czasu pracy w stosunku do kierowców, co jest ogromnie niebezpieczne nie tylko dla samego pracownika ale też innych uczestników ruchu drogowego czy przewożonych ludzi. Najczęściej przekraczane są normy czasu jazdy. Nie zapewnia się też kierowcom dobowego odpoczynku.

Inspektorzy sprawdzili też jak przestrzegane są przepisy o czasie pracy w służbie zdrowia i placówkach handlowych. Tam również stwierdzili wiele nieprawidłowości, z wyjątkiem sklepów wielkopowierzchniowych, gdzie naruszenia zdarzają się niezwykle rzadko.

Czytaj więcej w Money.pl
Zasady pracy w święta. Kiedy i gdzie można? Państwowa Inspekcja Pracy może skontrolować, czy i na jakich warunkach pracujemy w dni świąteczne.
Dłuższe vacatio legis dla "śmieciówek" Nie trzy, a dwanaście miesięcy ma wynosić okres vacatio legis na wprowadzenie oskładkowania umów-zleceń. Taką decyzję podjęła sejmowa komisja do spraw rynku pracy.
Zmiany w prawie pracy. Pracownicy skorzystają? Będą zmiany w prawie pracy. Mają dotyczyć długości umów zawieranych na czas określony, a także długości okresów wypowiadania tych umów.
Tagi: prawo pracy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz