Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatrudnienie spada, ale pensje rosną. Zobacz nowe dane GUS

0
Podziel się:

W maju w firmach zatrudnionych było 5,48 mln pracowników. Ile wyniosła ich średnia płaca?

Zatrudnienie spada, ale pensje rosną. Zobacz nowe dane GUS
(kadmy/iStockphoto)
bEIGuyWd

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju wyniosło 3699,70 zł brutto - podaje GUS w najnowszym raporcie. To o 2,3 procent więcej niż przed rokiem. Jednocześnie przedsiębiorcy redukują miejsca pracy. Rok do roku ubyło ich o 0,9 procent.

Dane dotyczące zarobków okazują się więc nieco gorsze od prognoz ekonomistów, którzy prognozowali +2,6 procent. Tym samym obserwujemy spowolnienie wzrostu wynagrodzeń. Przed miesiącem dynamika wynosiła bowiem +3 procent.

Według ekonomistów banku PKO BP roczne tempo wzrostu płac osiągnęło najwyższe wartości w administrowaniu i działalności wspierającej, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz w górnictwie i wydobywaniu.

bEIGuyWf

- _ Przewidujemy, że w 2013 roku tempo wzrostu płac w przedsiębiorstwach będzie nieznacznie wyższe od tempa wzrostu inflacji _ - czytamy w raporcie PKO BP.Warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu GUS opublikował dane dotyczące tempa wzrostu cen. Spadło ono do zaskakująco niskiego poziomu 0,5 procent w skali roku, co jest najniższym poziomem od ponad 7 lat.

Przeciętne wynagrodzenia w ostatnich 2 latach

Drugi ze wskaźników, czyli zatrudnienie, jest znacznie mniej optymistyczny w wymowie. Chociaż według ostatnich danych bezrobocie w Polsce delikatnie spada, to w maju zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,9 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Oznacza to, że zatrudnionych było 5,478 mln osób. Tym samym jest to dziewiąta z rzędu publikacja wykazująca spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Rekordowo wysoki deficyt. Skąd taki wynik? Na koniec maja deficyt budżetu państwa wyniósł 30 mld 943 mln zł, czyli 87 procent deficytu planowanego na cały 2013 rok
Wzrost PKB w tym roku wyniesie 2 procent Tak przewiduje zespół badawczy pod kierownictwem Jerzego Hausnera.
Polska jest w kryzysie? Szokujące wyniki sondażu Szybko spada liczba optymistów, wyraźnie przybywa natomiast pesymistów.
bEIGuyWG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)