Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zatrudnienie wciąż spada, a pensje rosną

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwa deklarują spadek zatrudnienia już 10 miesiąc z rzędu. Zobacz najnowsze dane GUS.

Zatrudnienie wciąż spada, a pensje rosną
(admy - Fotolia.com)
bFfHYdCJ

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wyniosło 3808,60 zł brutto - podaje GUS w najnowszym raporcie. To o 1,4 procent więcej niż przed rokiem. Jednocześnie przedsiębiorcy redukują miejsca pracy. Rok do roku ubyło ich 0,8 procent.

Dane dotyczące zarobków okazują się dużo gorsze od prognoz ekonomistów, którzy prognozowali zwyżkę o 2,2 procent. Tym samym obserwujemy hamowanie tempa wzrostu wynagrodzeń. Przed miesiącem dynamika wynosiła bowiem 2,3 procent. Porównując jednak z majem średnie wynagrodzenia są wyższe o ponad 100 zł.

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia brutto w ciągu ostatnich 2 lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFfHYdCL

Drugi ze wskaźników, czyli zatrudnienie, jest jeszcze bardziej negatywny w wymowie. Chociaż według ostatnich danych bezrobocie w Polsce spada (stopa bezrobocia wynosi 13,5 procent), to w maju zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,8 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Oznacza to, że zatrudnionych było 5,488 mln osób. Tym samym jest to dziesiąta z rzędu publikacja wykazująca spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

- _ Przedsiębiorstwa bardzo ostrożnie zatrudniają nowych pracowników, nawet w okresie intensywnych prac sezonowych. Niewykluczone, że część tych prac przeniosła się do szarej strefy _ - zauważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Stopa bezrobocia w Polsce od sierpnia 2011 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeżeli zestawimy to z poniedziałkowymi danymi o rekordowo niskiej inflacji (0,2 procent rok do roku), to dostajemy kolejny dowód spowolnienia gospodarczego w kraju. Wszystko wskazuje na to, że prędko sytuacja nie ulegnie poprawie. W trzecim kwartale wzrost popytu będzie niewielki, a wyraźniejsze ożywienie gospodarcze nadejdzie dopiero w 2014 roku - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski wśród menedżerów.

bFfHYdCR

Być może nieco więcej optymizmu przyniosą dopiero w środę dane na temat produkcji przemysłowej. Według prognoz analityków w czerwcu wzrosła ona o 1,5 procent rok do roku wobec spadku w maju o 1,8 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Inflacja w Polsce najniższa w historii Przy tak niskim wzroście cen Rada Polityki Pieniężnej może spokojnie obniżać stopy procentowe.
Przedsiębiorcy nie wierzą w poprawę koniunktury W trzecim kwartale tego roku wzrost popytu będzie niewielki - wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród menedżerów.
Zarabiamy więcej. Zobacz, gdzie szukać pracy Co piąta polska firma deklaruje wzrost zatrudnienia. Oto prognozy, kto chce zatrudniać, a gdzie szykują się kolejne zwolnienia.
bFfHYdDm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)