Notowania

Zatrzymanie byłego szefa KNF. Marek Chrzanowski jeszcze nie usłyszał zarzutów

Kluczowe znaczenie dla postawienia zarzutów byłemu szefowi KNF miały przeszukania CBA w siedzibie KNF i mieszkaniu Markowi Ch. - powiedział rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn. Chrzanowski zarzutów jeszcze jednak nie usłyszał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Andrzej Grygiel)
Katowice, 27 listopada. Marek Chrzanowski wprowadzany do budynku prokuratury.

Aktualizacja 13:47: Jak podaje radio Katowice, Marek Chrzanowski został już doprowadzony do katowickiej prokuratury, gdzie ma usłyszeć zarzuty. Były szef KNF zasłaniał twarz i nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.

"Realizowane przez CBA zatrzymanie Marka Ch., byłego Przewodniczącego KNF, to wynik intensywnego śledztwa, w którym czynności wykonywali zarówno funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jak również Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - napisał Żaryn w oświadczeniu.

Jak wyjaśnił, kluczowe znaczenie dla postawienia zarzutów Markowi Ch. miała analiza zabezpieczonych w dniu 14 listopada 2018 roku w siedzibie KNF oraz mieszkaniu Marka Ch. dokumentów i nośników danych, a także wykonana przez ABW ekspertyza przekazanego 19 listopada 2018 roku przez Leszka Czarneckiego nagrania rozmowy z udziałem Marka Ch. Wyniki wskazanej ekspertyzy ABW przekazała prokuraturze 26 listopada 2018 roku.

Stanisław Żaryn wskazuje też, że "intensywna praca służb specjalnych pozwoliła na zgromadzenie dowodów w śledztwie i ich ocenę, skutkującą postawieniem zarzutów Markowi Ch.".

Komunikat rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych sugeruje, że Marek Chrzanowski usłyszał już zarzuty prokuratorskie, ale tak jeszcze się nie stało. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała money.pl, że zarzuty w stosunku do byłego szefa KNF zostały postawione, ale przyznała, ze jeszcze ich nie usłyszał.

Stanisław Żaryn wskazuje też, śledztwo dotyczące nieprawidłowości w działaniu byłego przewodniczącego KNF trwa i "niewykluczone są kolejne czynności procesowe".

Żaryn odniósł się też do publikowanych w przestrzeni publicznej komentarzy na temat zatrzymania Chrzanowskiego. "Przypominam, że informacje pojawiające się w doniesieniach prasowych mówiące o możliwym popełnieniu przestępstwa muszą być weryfikowane w śledztwie" - napisał.

"Podejmowane w tym celu działania służb specjalnych są prowadzone w sposób natychmiastowy, bez jakiejkolwiek zwłoki" - zapewnił. "Pojawiające się w mediach uwagi krytyczne pod adresem służb specjalnych nie mają żadnego uzasadnienia w faktach" dodał.

Marek Chrzanowski został zatrzymany przez agentów CBA we wtorek nad ranem. Były szef KNF jest przewożony do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach, gdzie ma usłyszeć zarzuty korupcyjne.

Zatrzymanie i przygotowane przez prokuraturę zarzuty mają związek z nagraniami miliardera Leszka Czarneckiego, opublikowanymi przez "Gazetę Wyborczą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: afera knf, marek chrzanowski, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2018

porażkato co się dzieje w tej sprawie to totalna kompromitacja wszelkich służb i kompromitacja prokuratury ,to wszystko potwierdza że Polska to państwo z … Czytaj całość

27-11-2018

pseudo dziennikarzetak tak wycinajcie wpisy ...........wcale się od nich nie różnicie ...........

27-11-2018

AlekDlaczego nie postawiono kogoś dojrzalego i powaźnego na takie stanowisko,tylko chłopak bez dosw.

Rozwiń komentarze (3)