Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbiory jabłek - Związek Sadowników RP uważa za udane

0
Podziel się:

Tegoroczne zbiory jabłek są udane, bo na poziomie porównywalnym ze średnią wieloletnią, czyli 2,5-2,6 mln ton.

Zbiory jabłek - Związek Sadowników RP uważa za udane
(AlexRaths/iStockphoto)
bETELGlN

Tegoroczne zbiory jabłek są udane, bo na poziomie porównywalnym ze średnią wieloletnią, czyli 2,5-2,6 mln ton - ocenił prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

Prezes podkreślił, że Polska jest największym eksporterem jabłek w Europie. Tylko jabłek deserowych nasi sadownicy sprzedają na rynki zewnętrzne blisko 1 mln ton rocznie.

Zdaniem Maliszewskiego, zważywszy na urodzaj jabłek, ceny tych owoców są dla sadowników w miarę zadowalające.

bETELGlP

Jabłka przeznaczone do produkcji soków sprzedawane są po 40-50 gr za kg, a dobre jabłka konsumpcyjne po 1 zł za kg. Według Maliszewskiego owoce jeszcze zdrożeją.

Gorzej - zdaniem prezesa - wypadły w tym roku zbiory m.in. czereśni, śliwek, truskawek, moreli i brzoskwiń. W przypadku moreli czy brzoskwiń straty sięgały około 70-80 proc. w związku z dużymi mrozami i przymrozkami wiosennymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozytywne dane z Ministerstwa Rolnictwa Dobre zbiory zawdzięczamy temu, że nie było nadmiernych wymrożeń.
Takie zbiory zabezpieczą potrzeby Polaków W tym roku zostanie prawdopodobnie zebrane ok. 25 mln ton zbóż podstawowych, jest to ilość, która zabezpiecza potrzeby żywnościowe i paszowe Polski.
Rolnicy się buntują. Będą masowe protesty Propozycja zazieleniania należy do opracowanego przez Komisję Europejską pakietu zmian w polityce rolnej po 2013 roku.
bETELGmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)