Notowania

zbiory owoców
10.11.2012 08:22

Zbiory jabłek - Związek Sadowników RP uważa za udane

Tegoroczne zbiory jabłek są udane, bo na poziomie porównywalnym ze średnią wieloletnią, czyli 2,5-2,6 mln ton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

*Tegoroczne zbiory jabłek są udane, bo na poziomie porównywalnym ze średnią wieloletnią, czyli 2,5-2,6 mln ton - ocenił prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. *

Prezes podkreślił, że Polska jest największym eksporterem jabłek w Europie. Tylko jabłek deserowych nasi sadownicy sprzedają na rynki zewnętrzne blisko 1 mln ton rocznie.

Zdaniem Maliszewskiego, zważywszy na urodzaj jabłek, ceny tych owoców są dla sadowników w miarę zadowalające.

Jabłka przeznaczone do produkcji soków sprzedawane są po 40-50 gr za kg, a dobre jabłka konsumpcyjne po 1 zł za kg. Według Maliszewskiego owoce jeszcze zdrożeją.

Gorzej - zdaniem prezesa - wypadły w tym roku zbiory m.in. czereśni, śliwek, truskawek, moreli i brzoskwiń. W przypadku moreli czy brzoskwiń straty sięgały około 70-80 proc. w związku z dużymi mrozami i przymrozkami wiosennymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozytywne dane z Ministerstwa Rolnictwa Dobre zbiory zawdzięczamy temu, że nie było nadmiernych wymrożeń.
Takie zbiory zabezpieczą potrzeby Polaków W tym roku zostanie prawdopodobnie zebrane ok. 25 mln ton zbóż podstawowych, jest to ilość, która zabezpiecza potrzeby żywnościowe i paszowe Polski.
Rolnicy się buntują. Będą masowe protesty Propozycja zazieleniania należy do opracowanego przez Komisję Europejską pakietu zmian w polityce rolnej po 2013 roku.
Tagi: zbiory owoców, jabłka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz