Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski gotów na oszczędności

0
Podziel się:

O tym, że ministerstwa będą musiały obciąć swoje wydatki, mówił premier Donald Tusk.

Zdrojewski gotów na oszczędności
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Premier oczekuje, że w tym roku resort kultury będzie dysponował podobną niewykorzystaną kwotą budżetu, co w roku ubiegłym - ok. 100 mln zł - poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jak ocenił, jego resort jest w stanie sprostać tym oczekiwaniom.

O tym, że ministerstwa będą musiały obciąć swoje wydatki, a tegoroczny deficyt budżetowy zostanie zwiększony o 16 mld zł, mówił we wtorek premier Donald Tusk. Zapowiedział, że rząd przedstawi w sierpniu projekt nowelizacji budżetu na 2013 r. Nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu.

Premier zapowiedział, że poszczególne resorty otrzymają informację w sprawie oczekiwanych przez niego tegorocznych oszczędności, tzn. skali oszczędności, jak i sugestii, w których miejscach jest to najprostsze.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski poinformował PAP w czwartek, że jego resort otrzymał taką informację, ale nie ma w niej szczegółowych wytycznych. - _ Jest jedynie oczekiwanie, że rok 2013 zakończymy - w niezrealizowanej części budżetu - z podobna kwotą jak w roku 2012 _ - powiedział PAP minister.

Jak wyjaśnił, w ubiegłym roku, z rozmaitych powodów, nie zostało wykorzystanych ok. 100 mln zł - z części budżetu przeznaczonej na realizację inwestycji. Kwota ta została więc przesunięta na rok 2013.

_ - Premier oczekuje ode mnie, że w tej samej części inwestycyjnej, mniej więcej ta sama kwota będzie przeniesiona na rok 2014. Rzeczywiście tak się stanie, m.in. dlatego, że mój budżet na inwestycje wzrósł - w tym roku wynosi dokładnie 1 miliard 280 milionów zł _ - tłumaczył Zdrojewski.

Przesunięcia środków mają dotyczyć przede wszystkim Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jak zastrzegł minister, placówki te zostały wzięte pod uwagę wyłącznie ze względu na _ obiektywne _ przeszkody, które - bez względu na konieczność nowelizacji budżetu - powodowały opóźnienia w realizacji tych projektów.

_ - W Muzeum II Wojny Światowej mamy kłopot z przesunięciem kolektora. To zadanie infrastrukturalne, należące do miasta, a nie - dyrektora placówki. Czekamy na to. Dlatego teraz, ok. 80 mln zł z tej inwestycji może zostać zablokowane _ - wyjaśnił Zdrojewski.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha powierzchni. Budowa placówki rozpoczęła się w sierpniu ub.r., a jej otwarcie planuje się na 2015 r. Prace mają w sumie kosztować 358 mln zł.

Minister przyznał, że jeżeli chodzi o Muzeum Józefa Piłsudskiego, to planowana skala tej inwestycji jest - według niego - trochę za duża. _ - W tej chwili zbieramy recenzje w tej sprawie. To powoduje, że szansa na to, aby prace - dotyczące nowych obiektów muzeum - ruszyły w tym roku, praktycznie już nie istnieje. Będą natomiast wykonywane prace w obiektach istniejących _ - zapewnił Zdrojewski.

Łączne koszty na realizację Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku miały wynieść w sumie ok. 170 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin apeluje do premiera, aby się nie bał Poseł mówi, że jeśli poważnie traktuje się siebie nawzajem, członków partii i wszystkich Polaków, to taka debata jest rzeczą naturalną.
Tusk: Nie możemy zgubić żadnego Polaka Według premiera tylko synteza tradycji i nowoczesności daje szansę Polsce i Polakom, żeby przejść ten, kluczowy w naszych dziejach okres, przejść suchą nogą i wygrać go w wyścigu cywilizacyjnym.
Rozpoczęła się konwencja PO. "To dobry znak" _ - Często pretensje do nas mają zawodowi zadymiarze _ - powiedział premier. - _ Nie powinniśmy ustąpić przed tymi, którzy chcą dialog zamienić w pesymizm i awanturę. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)