Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pit
31.01.2017 17:27

Zeznania podatkowe. PIT rozliczą za ciebie urzędnicy

Rząd za rozliczaniem PIT-ów przez urzędy skarbowe - podaje Centrum Informacyjne Rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Rząd za rozliczaniem PIT-ów przez urzędy skarbowe. W myśl nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać z możliwości wypełnienia zeznania PIT przez urząd skarbowy, będzie mógł wypełnić elektronicznie wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego.

Urzędy skarbowe będą przygotowywać zeznania podatkowe dla osób rozliczających się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci. To rozwiązanie ma zostać wprowadzone już do rozliczeń PIT za 2016 r.

Zlecenie wykonania zeznania podatkowego będzie można wydać za pośrednictwem strony resortu finansów lub strony własnego banku. W takim wniosku trzeba będzie podać numer PESEL, rok, za który wniosek jest wypełniany, dane teleadresowe, właściwy urząd skarbowy, adres mailowy, a także ewentualnie organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć 1 procent. Ci, którzy będą chcieli rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub skorzystać z jakiejś ulgi, będą musieli dodatkowo to zaznaczyć.

"Wniosek do urzędu skarbowego trzeba będzie składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej systemu teleinformatycznego administracji skarbowej lub przez portal podatkowy albo za pośrednictwem banków. Będzie go można podpisać: podpisem kwalifikowanym; profilem zaufanym; kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni; przy użyciu danych uwierzytelniających stosowanych przez bank krajowy do weryfikacji posiadacza rachunku bankowego (w przypadku wniosków składanych za pośrednictwem banków)" - głosi komunikat CIR.

"W rezultacie uchylono przepis, na podstawie którego płatnicy rozliczali podatek za swoich pracowników (oznacza to rezygnację z formularza PIT-12). W 2016 r. płatnicy rozliczyli zeznania podatkowe jedynie za ok. 421 tys. pracowników" - dodaje CIR.

Maksymalnie pięć dni ma mieć urząd na poinformowanie e-mailem, że przygotował zeznanie. Tak przygotowane zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić. Jeżeli nie zrobi się nic do upływu terminu złożenia zeznania, będzie ono ważne automatycznie.

"Podatnicy, którzy otrzymują dochody wyłącznie od organów rentowych i nie korzystają z żadnych odliczeń, czyli emeryci i renciści, będą mogli złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1 proc. podatku. Oświadczenie takie wraz z rocznym obliczeniem podatku PIT byłoby traktowane jak zeznanie podatkowe. Oświadczenie podatnik mógłby złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Szacuje się, że takich podatników może być nawet 11 mln" - czytamy w komunikacie CIR.

- Dotąd podatnik sporządzał zeznanie, my kontrolowaliśmy, a teraz będzie na odwrót, my sporządzimy, a podatnik nas skontroluje, jeśli będzie chciał - mówił na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, prezentującej nowe rozwiązanie, dyr. Tomasz Strąk z MF.

Znowelizowana ustawa, jak dodaje CIR, ma wejść w życie 15 marca 2017 r. "Rozliczenie podatku PIT na nowych zasadach będzie możliwe już w przypadku dochodów uzyskanych w 2016 r. Wtedy wniosek do urzędu skarbowego o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy trzeba będzie złożyć w okresie od 15 marca do 15 kwietnia 2017 r. Z kolei emeryci i renciści oświadczenie będą mogli złożyć do 30 kwietnia. Płatnicy nowe regulacje będą stosować do dochodów uzyskanych przez pracowników w 2017 r. Począwszy od 2018 r. wnioski do urzędu skarbowego będzie można składać od 1 stycznia do 15 kwietnia, a oświadczenia - od 1 stycznia do 30 kwietnia" - głosi komunikat CIR.

Tagi: pit, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

kuba550Urzędnik rozliczy ... ale nie za darmo!! ten 1%, o który wszyscy walczą OBOWĄZKOWO zostanie w kasie państwowej

31-01-2017

PrawdziwySzatana na tym świecie pokonało trzech - Jeden jest Mesjaszem - Eliasz - i jeszcze jeden o którym kościół nie mówi. Poczekamy, aż któryś przyjdzie i … Czytaj całość

01-02-2017

poda_teczekSkoro maja rozliczać urzędy to po cho. _e jeszcze podatnik ma składać wniosek. Niech rozliczą i już. A nie na wniosek. Jeden obowiązek za inny i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)