Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ziemia z ANR. Duże zainteresowanie zakupem na raty

0
Podziel się:

Tylko do końca 2013 roku Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła sprzedawać ziemię na preferencyjnych warunkach.

Ziemia z ANR. Duże zainteresowanie zakupem na raty
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)
bFdEOiXp

Tylko do końca 2013 roku Agencja Nieruchomości Rolnych będzie mogła sprzedawać ziemię na preferencyjnych warunkach. Rolnicy mogą starać się o rozłożenie należności na raty, oprocentowane na 2 proc. w skali roku - powiedział prezes ANR Leszek Świętochowski.

Szef Agencji zaznaczył, że rolnicy mają obecnie możliwość rozłożenia należności na raty spłacane przez 15 lat. Oprocentowanie takiego kredytu - to 2 proc. w skali roku. Pierwsza wpłata wynosi 10 proc. wartości ziemi.

Zaznaczył, że taka możliwość jest tylko do końca przyszłego roku, bo na to wyraziła zgodę Unia Europejska. Jeżeli jednak rolnicy nie skorzystają z preferencji, to od 2014 będą mogli kupować ziemię na rynkowych warunkach.

bFdEOiXr

Rolnicy, którzy mogą starać się o rozłożenie spłaty zakupu na raty, to osoby, które nabywają grunty na tzw. powiększenie gospodarstwa rodzinnego (do 300 ha) w przetargu ograniczonym, czyli przeznaczonym dla czynnych rolników zamieszkujących na terenie danej gminy przez co najmniej pięć lat. Z takich preferencji będą mogły także skorzystać osoby, które _ posiadają grunty wydzierżawione w drodze przetargu _ - tłumaczył prezes.

Świętochowski podkreślił, że obecnie obowiązuje zasada, że państwową ziemię kupuje się w drodze przetargów ograniczonych, a dopiero wtedy, gdy nie znajduje ona nabywców, w przetargu mogą wziąć udział inne osoby.

Według prezesa, przetargi ograniczone mają dużą _ skuteczność _ - w granicach 80 proc., co oznacza, że większość oferowanych przez ANR działek znajduje nabywców. Natomiast znacznie trudniej jest sprzedać działkę do 1 ha, choć w takich przetargach mogą brać udział także osoby nie będące rolnikami.

Prezes zaznaczył, że Agencja nie będzie sprzedawała gruntów, które są obciążone umowami dzierżawy. Przyznał, że były takie przypadki, ale należy je traktować jako wyjątek. _ - Podjąłem decyzję, że nie sprzedajemy gruntów obciążonych umowami dzierżawy, które trwają krócej niż trzy lat _a - powiedział Świętochowski.

bFdEOiXx

Dodał, że sprzedaż ziemi z dzierżawą jest jednak możliwa na wniosek osoby zainteresowanej. Może się tak zdarzyć, gdy dzierżawca zadeklaruje, że nie kupi ziemi po upłynięciu umowy dzierżawy, bo np. nie ma następcy, a jest już w wieku emerytalnym.

Zdaniem Świętochowskiego, podstawowym celem działalności Agencji jest realizacja polityki rolnej państwa, która wynika z zapisów konstytucyjnych. Mówią one, że podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. W planie finansowym na 2012 r. założono, że przychody ANR powinny być na poziomie 1,8 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą przetargi na działki. Najlepsze warunki Kilkaset przetargów na zakup gruntów dla rolników przeprowadzi w maju Agencja Nieruchomości Rolnych.
Chcesz kupić ziemię? Ważne zmiany Sprzedaż państwowej ziemi rolnej będzie możliwa głównie na przetargach ograniczonych, w których mogą brać udział tylko rolnicy zamieszkali w danej gminie.
Agencja sprzeda ziemię rolników. "To szansa" Pomorski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) w Gdańsku do czerwca wypowie 114 umów dzierżawy ziemi, zawartych z rolnikami i spółkami. Dzierżawiona dotąd ziemia będzie sprzedana.
bFdEOiXS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)