Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zjednoczenie Niemiec. Sytuacja w byłej NRD tak dobra jak nigdy przedtem

0
Podziel się:

Minister spraw wewnętrznych przedstawi raport o stanie niemieckiej jedności. we wschodnioniemieckich landach stopa bezrobocia spadła z 18,7 proc. w 2005 roku do 10,7 proc. w roku ubiegłym.

Zjednoczenie Niemiec. Sytuacja w byłej NRD tak dobra jak nigdy przedtem
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Sytuacja ekonomiczna Niemiec Wschodnich, czyli byłej NRD, 23 lata po zjednoczeniu kraju jest tak dobra jak nigdy dotąd - ocenia niemiecki rząd. O raporcie, który zostanie niebawem przedstawiony w Bundestagu, poinformował w niedzielę tabloid Bild am Sonntag.

Minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich przedstawi składany co roku raport o stanie niemieckiej jedności w najbliższą środę.

Z dokumentu, do którego dotarła redakcja _ BaS _, wynika, że we wschodnioniemieckich landach ma miejsce reindustrializacja - udział przemysłu w tworzeniu dochodu narodowego jest w tej części Niemiec wyższy niż średnia UE i przewyższa między innymi stopień uprzemysłowienia w Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii.

Stopa bezrobocia spadła z 18,7 proc. w 2005 roku do 10,7 proc. w roku ubiegłym.

Autorzy raportu wskazują na zahamowanie procesu migracji mieszkańców wschodniej części Niemiec na zachód. Po zjednoczeniu kraju liczba mieszkańców wschodnich krajów związkowych zmniejszała się co roku o kilkaset tysięcy. Jeszcze w 2001 roku z byłej NRD wyjechało 100 tys. osób więcej, niż przyjechało na te tereny.

Dane wskazują na wysoki poziom wykształcenia mieszkańców Niemiec Wschodnich. Maturę ma 83 proc. osób w grupie wiekowej 20-24 lata w Saksonii, 82 proc. w Turyngii, 81 proc. w Meklemburgii. Z landów zachodnich tylko Bawaria (81 proc.) może dotrzymać kroku wschodnim krajom związkowym. W Hamburgu i Dolnej Saksonii egzamin dojrzałości zdaje tylko 68 proc. młodych ludzi. Wydatki na badania naukowe w stosunku do produktu krajowego brutto są we wschodniej części kraju niemal tak wysokie jak w USA.

_ Bild am Sonntag _ zwraca też uwagę na zmianę nastrojów we wschodnioniemieckim społeczeństwie. Z sondaży wynika, że mieszkańcy wschodnich landów przestali narzekać, a coraz większy odsetek ankietowanych uznaje maksymę _ każdy jest kowalem swego losu _.

W październiku 1990 roku pięć nowo utworzonych krajów związkowych - Brandenburgia, Saksonia, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Meklemburgia-Pomorze Przednie - wstąpiły do Republiki Federalnej Niemiec. Ówczesny kanclerz Helmut Kohl zapowiadał, że obszar byłej NRD już wkrótce stanie się _ kwitnącym krajobrazem _. Zamiast poprawy sytuacji po zjednoczeniu doszło do załamania wschodnioniemieckiej gospodarki, gwałtownego wzrostu bezrobocia i masowej migracji.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)